Úsvit: Privatizace OKD byla megazlodějna.

logo usvit

Privatizace OKD byla megazlodějna. Chceme zřídit sněmovní vyšetřovací komisi

Společnost OKD byla v roce 2004 pro účely privatizace oceněna na částku 4,5 miliardy korun. Za tuto částku byly prodány nejen samotné Ostravsko-karvinské doly, ale také 44 tisíc hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné, 12 tisíc hornických bytů na Kladně a mnoho dalších společností a nemovitostí.

Znalecký posudek firmy Ernst&Young následně určil hodnotu čistého obchodního majetku OKD k 31. prosinci 2005 na 52 miliard korun. Rozdíl mezi prodejní a odhadní cenou tak činí 47,5 miliardy korun. Odhadce, který oceňoval pro Sobotku majetek na 4,5 miliardy, je za to dnes před soudem.

Některé části společnosti nebyly oceněny vůbec a Bakalovy byly dány úplně zadarmo. Vláda je ani ocenit nechtěla. Hodnota neoceněného majetku je odhadována na 12 miliard korun. Jako příklad lze uvést 12 tisíc bytů na Kladně, které pak Bakala prodal za 4,2 miliardy, což je téměř stejná cena, za kterou koupil celé OKD. Před soudem jsou i další dva úředníci z tehdejšího fondu národního majetku.

„Privatizace OKD je jedna megazlodějna a já si nedovedu představit, že by za ni premiér Sobotka nenesl politickou odpovědnost. My dnes budeme požadovat zřízení vyšetřovací komise k privatizaci OKD, která by jasně určila politickou odpovědnost za tento tunel na Moravskoslezský kraj,“ řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu Marek Černoch.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient