Zjistěte, jak jste na tom s bezpečností během řízení. Vybrali jsme pro vás 10 nejdůležitějších rad k technickému stavu vozidla i k chování za volantem nebo za řídítky. Rady platí jak pro řidiče automobilu, tak pro motorkáře. A i když máte pocit, že už to znáte, raději si to zopakujte. Třeba objevíte něco, v čem se můžete zlepšit.
1. Nepouštějte emoce za volant
Jste naštvaní a nejraději byste někoho poslali k šípku? Počkejte, až se trochu uklidníte nebo přenechejte řízení někomu jinému.
2 . Nepřeceňujte své možnosti
Jízdu byste měli vždy přizpůsobit klimatickým podmínkám a také stavu svého auta. Pokud začne hustě sněžit, pršet nebo padne hustá mlha, zpomalte. To samé platí, i když jedete v náročnějším terénu nebo vaše auto není v top stavu.
3. Bezpečná vzdálenost
Bezpečná vzdálenost se neurčuje na metry, ale na sekundy. Buďte od auta před vámi tak daleko, abyste měli 2 sekundy na reakci. Pokud jsou klimatické podmínky horší, prší, sněží, vozovka je namrzlá, udržujte větší rozestupy.
4. Čitelná jízda
Používejte blinkr vždy, když změníte směr jízdy a to i v případě, že jen předjíždíte cyklistu. Uvnitř auta jste bez blinkrů a světel, pro zbytek světa, naprosto nečitelní.
5. Stále ve střehu
Sledujte dění na silnici i kolem ní a předvídejte, co by se mohlo stát. Buďte tak trochu paranoidní, mějte v každé situaci záložní plán. Kdyby se něco semlelo, hned víte, kam stočit volant, jestli přibrzdit nebo raději šlápnout na plyn. V krizových situacích hraje roli i desetina sekundy.
6. Používejte bezpečnostní pásy
Tento bod mohou motorkáři s klidným srdcem přeskočit. U případné nehody hodně záleží na bezpečnostní výbavě auta a na jejím použití. Bezpečností pás si zapněte vždy. A to doslova. Na krátkých vzdálenostech i na zadních sedadlech.
7. S čistou hlavou
Žádný soudný řidič by nesedl za volant, když vychází večer z hospody, ale ráno to je jiná. Než nastoupíte, po prohýřené noci, ráno do auta, zkontrolujte si množství alkoholu v krvi.
8. Kvalitní obutí
Délka brzdné dráhy a rychlost odezvy na vaše „pokyny“ záleží hlavně na pneumatikách. Obutí od ověřených výrobců, jako je třeba Pirelli a Goodyear, má mnohem spolehlivější handling než nejlevnější pneu ze supermarketu. Ale pozor. I dobré obutí vás může zklamat, pokud nebude správně nahuštěné nebo sjeté. Kontrola obutí a jeho kvalita je dvojnásob důležitá pro motocyklisty. Myslete na to až si budete pořizovat nové moto pneu.
9. Technický stav pod kontrolou
Pravidelně sledujte technický stav svého vozu či motocyklu. Světla, dostatek oleje a chladící kapalinu si zkontrolujete sami, ale brzdy, tlumiče a jiné náležitosti raději přenechejte profesionálům.
10. Bezpečné předjíždění
Než začnete předjíždět, zkontroluje situaci kolem a to raději několikrát. Je možné, že vás zrovna někdo předjíždí, a vy ho v mrtvém úhlu nevidíte. Dvojitá kontrola ve všech zrcátkách je určitě na místě.
Emoce za volantem, náhlé změny situace a spontánní reakce ovlivnit na 100 % nemůžete, ale technický stav auta či motorky a spolehlivé obutí je ve vaší moci. Neberte to na lehkou váhu, raději obětujte pár minut a vše pravidelně kontrolujte.