Americký Waiverův program bezvízového styku

Waiverův program neb Program bezvízového styku nabízí občanům České republiky (a jiných zemí) možnost vycestovat do Spojených států bez nutnosti víz. Cestující mohou vycestovat na základě elektronického systému cestovní registrace do Spojených států, za dodržení následujících podmínek. Hlavní podmínkou
je mít občanství, které má umožněno bezvízový styk se Spojenými státy. Další nutností je platný biometrický pas. Bezvízové cestování je umožněno pouze těm jedincům, kteří neplánují pobyt delší devadesáti dnů a mají již zakoupenou zpáteční letenku. Pobyt sám o sobě musí být turistického či pracovního charakteru.

Země bezvízového styku

Samotný program se vyvíjí od roku 1986 a nyní je jeho součástí 38 zemí. Všechny tyto země musí mít dostatečně velkou úroveň bezpečnosti, aby se předešlo případným teroristickým činům. Pro vycestování do Spojených států musí mát cestovatel občanství země, která je členem programu. Do programu je zahrnuta většina zemí Evropy. Mimo Evropu se do programu řadí také Austrálie, Chile, Brunej, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Tchaj-wan a Singapur.

Výhody Waiverova programu

Výhody by se daly rozdělit na dva způsoby. Prvním z nich jsou výhody spojené s osobami, které chtějí vycestovat do Spojených států. Těm, pokud splňují následné podmínky, je zjednodušen vstup do země a nemusí tedy projít zdlouhavým procesem při zařizování víza. Druhá strana výhod se vztahuje ke Spojeným státům, které díky elektronickému systému cestovní registrace mohou odhalit případné hrozby.

NewYork Cab

Povolení ESTA

ESTA je zkratka pro elektronický systém cestovní registrace. Tento systém slouží k tomu, aby automaticky zkontroloval zdali návštěvník splňuje všechny podmínky pro vstup do země bez nutnosti žádat o vízum. Pokud cestujete do Spojených států, je nutné abyste si požádali o povolení ESTA. I přes to, že se ve skutečnosti nejedná o vízum, umožňuje cestujícím vstup do Spojených států a to bez vízové povinnosti. Více informací k registraci najdete na stránkách Esta Visa.

Kdo může zažádat o povolení?

O povolení může zažádat kdokoliv, kdo cestuje do Spojených států za účelem cestování nebo obchodní cesty. Současně následný pobyt nesmí překročit devadesát dní a žadatel musí být občanem země, která je zařazena do programu Visa Waiver Program. ESTA není věkově omezený, tudíž o něj můžete žádat jak u dítěte, tak u dospělého jedince.

Průběh žádosti

Povolení můžete získat online na základě vyplnění formuláře. Abyste mohli o povolení zažádat, musíte splnit určité požadavky. Mezi ty patří povinnost mít zpáteční letenku, která umožní pobyt kratší než 90 dnů, musíte být občany země, která je zapojena do Visa Waiver Programu a také musíte do země přicestovat vhodným dopravním prostředkem. Abyste mohli zaplatit následný imigrační poplatek, musíte mít kreditní nebo debetní kartu, která platbu umožňuje. Případně můžete využít i Paypal. Abyste měli jistotu, že se žádost stihne vyřídit včas před Vašim odletem, je důležité vyplnit formulář co nejdříve, nejpozději však tři dny před plánovaným
odletem. Samotné vyplnění nezabere více než půl hodiny, jelikož vyplňujete spíše osobní informace s případnými otázkami ohledně pobytu.

Schválení ESTA

O schválení nebo případném zamítnutí rozhoduje Americký imigrační úřad. Samotné vyhodnocení se dozvíte do pár dnů. V případě schválení můžete vycestovat do Spojených států, kde Vás ale bude ještě čekat rozhovor s imigračním úředníkem, který rozhodne o Vašem vstupu do země. Platnost ESTA mohou být až dva roky, pokud Vám do té doby dříve nepřestane platit pas.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient