Kryptoměny za krize či krizi
V prvním čtvrtletí letošního roku byl zaznamenán pokles aktivity čínských těžařů Bitcoinu. Někteří museli činnost omezit, další zcela zastavit.
V únoru letošního roku se Bitcoin prodával za cenu 9 300 dolarů, což poukazovalo na slibný počátek roku. Ačkoli byl optimisty Bitcoin považován za aktivum, které mělo odolat krizové situaci a začátek roku tomu s vysoce příznivými kurzy napovídal, posléze přišel propad. V březnu Bitcoin ztratil hodnotu z původních 7 600 dolarů až na 3900 dolarů.
V krizové situaci se ukázala potřebnost spíše tradičních měn a investoři se Bitcoinů kvůli okamžité potřebě hotovosti zbavovali. Podle mínění některých expertů se však jedná o přechodnou situaci a kryptoměny obecně opět budou nabírat na hodnotě.
Spekulace nebo investice
Proto se investování do nich může dle některých odborníků vyplatit, a to spíše v dlouhodobém časovém horizontu až několika let. Jiní jsou poněkud zdrženlivější. Globální investiční společnost Goldman Sachs poukazuje především na extrémní cenové výkyvy Bitcoinu. Označuje tak kryptoměny obecně spíše za spekulace než za investiční komoditu.
Rozdělena na dva pomyslné tábory, kdy jeden smýšlí konzervativněji, je kryptoměnová komunita ostatně dlouhodobě. Faktem je, že kryptoměny jsou pro svou volatilitu velmi rizikovým instrumentem.
Do kryptoměn však lze vkládat i malé částky. Obecně tak platí zásada, že investor by měl být předem srozuměn s tím, že může o všechny vložené přijít. Pakliže se to stane, nemělo by to ohrozit jeho finanční stabilitu. S uvážením všech rizik tak lze kryptoměny stále označit za vhodný investiční nástroj.
Zajímá vás více podrobností o investování? Další články nejen o kryptoměnách naleznete ve finančním magazínu Moneyo.cz