Analýza Grant Thornton: V roce 2017 zdraží vodné a stočné

Ceny vodného a stočného průběžně rostou a nejinak tomu bude v roce 2017. Alespoň podle analýzy, kterou provedla renomovaná poradenská společnost Grant Thornton. Zvýšení cen by mělo být citelné a na mnoha místech překročí hranici 100 Kč za kubík.

voda

Nyní se průměrná cena kubíku vody pohybuje kolem 75 Kč. David Piner z Grant Thornton Advisory uvedl, že několik souběžných faktorů pravděpodobně povede k výraznému růstu na více místech České republiky.

Na zvýšení cen vodného a stočného by se měli připravit obyvatelé měst, která v minulosti neinvestovala do obnovy infrastruktury vodoinstalace. Dále pak obyvatelé měst a obcí závislých na odběru podzemních vod.

Podle analytiků z Grant Thornton dojde v roce 2017 ke střetu zásadních faktorů, které mají vliv na cenu vodného a stočného. Jedná se o nutné investice do přirozené obnovy vodohospodářské infrastruktury a současně o zvýšení poplatků za odběr podzemních vod dle novely vodního zákona.

Změna legislativa bude mít na skokový nárůst ceny zásadní vliv. Cílem novely vodního zákona je zvýšení poplatků, omezení množství vypouštěné odpadní vody a regulace používání zdrojů podzemních vod. Zdroje podzemních vod jsou v České republice využívány téměř polovinou měst a obcí.

Jak vidí vývoj cen vodného odborníci z EKOMPLEXU?

Dotázaný instalatér Praha z řemeslnického cechu EKOMPLEX upřesnil, že zdražování vody souvisí s kontinuálním růstem provozních nákladů a dlouhodobě podfinancovanou infrastrukturou. České domácnosti si tak za vodné a stočné připlatí.

Není to však důvod k pomyslnému utahování opasku, protože naopak lze očekávat snížení cen plynu. Plynaři Praha z EKOMPLEXu připomínají, že v posledních letech došlo k významnému poklesu na burze. Trend se na tarifech naplno projeví v roce 2017.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient