Strojírenství může těžit z aktivit Rosatomu

Více než 200 lidí ze 17 zemí světa zahájilo v pondělí 31. října 2016 třídenní jednání o reaktorech typu VVER. Velké šance na uplatnění svých výrobků a služeb mají pak v rámci globálních investic ruské státní korporace Rosatom právě i české firmy.

Konferenci, která se koná v dejvickém hotelu Diplomat v Praze, pořádá Česká nukleární společnost ve spolupráci s Evropskou nukleární společností, ÚJV Řež a Českým svazem vědeckotechnických společností.

Reaktorů typu VVER se v současné době na světě provozuje 78 a1477934989_remek další se stavějí.

Konkrétně 8 v Rusku a 36 mimo tuto zemi. Jak uvedl Alexander Zmeevski, velvyslanec Ruské federace v Praze, celou jednu třetinu všech stávajících reaktorů VVER vyráběly v plzeňské firmě Škoda JS. „Významné dodávky českých firem nyní zaznamenáváme pro elektrárny v Rusku, Bělorusku i dalších zemích. Intenzivní obchodní spolupráce může pokračovat i v budoucnu,“ uvedl velvyslanec.

Velvyslanec České republiky v Moskvě Vladimír Remek připomněl, že Česká republika disponuje na rozdíl od většiny zemí světa zkušenostmi jak ze samotné výstavby, tak i dlouholetého provozu jaderných boků typu VVER.

Na toto navázal Petr Závodský, který na konferenci zastupoval i Alianci české energetiky. Toto sdružení českých strojírenských firem by se rádo ucházelo o dodávky pro jadernou elektrárnu v Jordánsku.

„Chceme dodávat investiční celek, konkrétně pak celou strojovnu, a to formou na klíč,“ uvedl P. Závodský. Přítomní se shodli na potřebě flexibilnějšího přístupu na požadavky českých strojírenských firem.

„Nyní nás živí export. Pro intenzivnější průnik na zahraniční trhy bychom potřebovali intenzivnější podporu bank a pojišťoven,“ řekl Josef Perlík – generální ředitel společnosti Škoda JS.

Účastníci konference diskutovali především o tom, jak vlastně mají české firmy udržet kompetence do doby, než dojde k naplnění ASEK a začne dostavba jaderných elektráren Dukovany a Temelín. „Zpoždění, které jsme v rámci dostavby pátého bloku v Dukovanech v poslední době nabrali, se nám nyní daří napravovat.1477935208_vver_foto_1

Termín spuštění nového bloku v Dukovanech v roce 2035 by měl být dodržen,“ uvedl Jiří Koliba, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR. Jeho slova potvrdil i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. „Neméně důležité je zajistit bezpečný provoz stávajících bloků a prodlužování licencí na provoz tak, aby v tomto mezidobí nebyly ohroženy dodávky elektrické energie a nebyla ohrožena soběstačnost České republiky,“ dodal J. Štuller.

Výrazně dále v rámci příprav na dostavbu nových bloků jsou v Maďarsku. Jak uvedl Attilla Aszódi, vládní zmocněnec pro výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Pakš II., v nejbližší době se očekává souhlas ze strany Evropské komise k projektu. „Nemám pocit ani náznaky toho, že by na straně Komise vznikl nějaký problém,“ dodal A. Aszódi. Na dotaz, zda mají české firmy šanci na dodávky, sdělil, že Pakš II je řešen formou dodávky na klíč, takže vše je v rukou korporace Rosatom. Leoš Tomíček, výkonný viceprezident Rusatom Overseas, k tomu dodal, že českým firmám by určitě pomohlo, kdyby vytvořili s Maďary společné česko-maďarské podniky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient