Čína hledá novou rovnováhu, uvádí speciál TRADE NEWS

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně můžete mimo jiné vidět kolem stovky čínských subjektů v Pavilonu Číny, což je jejich historicky největší prezentace ve střední Evropě. I proto se speciál magazínu o obchodu a exportu TRADE NEWS, laděný na strojírenství, soustředí znovu na největšího světového exportéra. Ustojí Čína přerod zaostalé ekonomiky v klíčového globálního hráče? Jak dobře a jaké jsou při tom šance pro naše firmy?1475478429_11

Co se zemi draka povedlo a kde je její Achillova pata, na to hledá odpovědi Jana Matesová, poradkyně pro globální strategie a bývalá zástupkyně ČR ve Skupině Světové banky. Podle ní je nyní největším problémem vysoká míra zadlužení čínských průmyslových podniků, velký podíl nesplácených úvěrů od nevýkonných státních podniků, a v důsledku toho varovný stav bankovnictví. Uvádí, že si čínské vedení vážnost situace uvědomuje a řešení problému finančního trhu už neodkládá. Zvládne zavřít nevýkonné podniky a předejít bankovní krizi?

Podle údajů Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR každý desátý malý a střední exportér již vyváží do Číny a tyto firmy plánují další expanzi, zdůraznil v rozhovoru pro TRADE NEWS ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Zmiňuje nové šance v čínských regionech i skutečnost, že k nám směřují čínské investice ve výši 200 miliard korun. Jedním z perspektivních oborů je oblast všeobecného letectví, která zažívá v Číně boom. Česká republika je díky svým zkušenostem v tomto směru mimořádně aktivní a s čínskými partnery už spolupracuje řada tuzemských firem. TRADE NEWS představuje některé z nich.

Podzimní speciál vychází mimořádným tištěným nákladem 9000 kusů na 104 stranách a do části nákladu je navíc vkládána příloha podporující technické obory TECH EDU. Samozřejmě v něm najdete jako vždy exkluzivní rozhovory, články, analýzy, inspirativní příběhy úspěšných českých firem, původní infografiky a další zajímavé novinky ze světového i domácího byznysu. Dvouměsíčník TRADE NEWS vydává již pátým rokem agentura ANTECOM jako magazín Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

TRADE NEWS je distribuován bezúplatně přímo na konkrétní adresy a oslovuje nejen všechny členy AMSP ČR, ale i ostatní firmy a jejich obchodní partnery i ty společnosti a instituce, které jim nabízejí své služby. Je připravován ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, proexportní agenturou CzechTrade a dalšími institucemi podporujícími český vývoz, jako jsou například EGAP, ČEB, CzechInvest aj.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient