Ač se to nezdá, pořízení nové lednice není jen tak. Abychom vybrali tu nejlepší, která bude plně odpovídat našim potřebám, je třeba vzít v potaz mnoho faktorů. Řeč je o prostorových možnostech, typu umístění, modelu, energetické náročnosti a počtu chytrých funkcí.
Mezi jakými typy vybírat?
V prvé řadě se musíme rozhodnout, zda si pořídíme lednici volně stojící, nebo vestavnou. Z toho důvodu přihlížíme k celkovému uspořádání kuchyně a velikosti prostoru. Výhodou vestavného spotřebiče je fakt, že nijak nenarušuje vzhled kuchyňské linky. Ta díky tomu působí velmi uceleně a kompaktně. Oproti tomu, co se týče volně stojících lednic, máme mnohem širší množství výběru. Podle našich požadavků volíme lednici monoklimatickou neboli bez mrazicí části, či kombinovanou. Tento typ se skládá z lednice a mrazáku, jenž je umístěn nejčastěji ve spodu. Další variantou je americký typ ledničky, jež má lednici a mrazák umístěné paralelně vedle sebe. Vyznačuje se dvoudvéřovým otevíráním. Jejími součástmi mohou být nápojový automat a výrobník ledu.
Technické parametry rozhodují
Pokud jste se rozhodli pro kombinovanou lednici s mrazákem, jak si mezi nespočtem modelů vybrat? Zaměřte se na technické parametry, které vám výběr usnadní. Mnohé o lednici vypoví energetický štítek. Naleznete na něm informace o předpokládané roční spotřebě, objemu a hlučnosti. Nejúspornější spotřebiče jsou zařazeny v energetické třídě A+++, užitný objem se odvíjí od počtu členů v domácnosti. Na jednoho člověka počítejte s cca 70 l + 20 l mrazáku. Co se týká hlučnosti, rozhodně to není zanedbatelný parametr. Jelikož lednice běží 24 h denně, neměla by vás svým hlukem nijak obtěžovat. Ty nejtišší chladničky dosahují hlučnosti max. 40 dB. Na závěr se informujte o praktických funkcích, které zpříjemní užívání ledničky a prodlouží životnost potravin.