ČOI varuje – nebezpečná Koloběžka

SKLÁDACÍ KOLOBĚŽKA SCOOTER JE PRO DĚTI NEBEZPEČNÁ

) Při monitorování trhu s hračkami neunikla pozornosti inspektorů ČOI nabídka skládacích dětských koloběžek, které představuje pro nejmenší spotřebitele riziko úrazu. Tento výrobek anonymního výrobce původem z Číny má různé barevné provedení s motivem králíčka na stupátku a na sloupku koloběžky. Riziko úrazu hrozí při hře i jízdě na koloběžce dítěti na řadě míst: nastavitelná a skládací řídítka nemají stanovený průměr, jejich kryty jsou odstranitelné bez použití síly a mají přístupné otvory, do kterých je možné vložit prsty. Mezery mezi koly a tělem hračky nemají dostatečnou šíři, aby nedošlo ke skřípnutí prstů dítěte. Při laboratorní zkoušce pevnosti se sloupek řízení s řídítky zbortil. Česká obchodní inspekce nařídila okamžité stažení výrobku z distribuce a dokumentaci předala do systému RAPEX. Informace k této nebezpečné hračce byly zveřejněny pod číslem A12/0028/16:

 

Dětská skládací koloběžka SCOOTER

Výrobce:                                             neznámý

Dovozce:                                            T-N hračky domácí potřeby, s. r. o., ČR

Název výrobku na obalu:            Scooter

Název výrobku na etiketě:          Skateboard – Koloběžka

Model:                                                                Item No. Jrl 204033

EAN na etiketě:                                               6900012040336                

Země původu:                                  made in China

 

Originál výrobek při prodeji

 

   

Popis výrobku

Skládací koloběžka s jedním předním a dvěmi zadními kolečky byla nabízena ke koupi v různém barevném provedení (červeném, zeleném). Na sloupku řízení a na ploše k stání jsou barevné dětské motivy králíčka s korunkou. Hračka je dodávána v kartonové krabici s potiskem v červené, bílé a modré barvě, na které je však vyobrazena jiná koloběžka než je model složený uvnitř.  Na etiketě nalepené na krabici je uvedeno pouze varování: „Pozor: Nevhodné pro děti do 3 let z rizika polknutí malých částí.“  

 

Příčiny nebezpečnosti

Výrobek nesplnil požadavky nařízení vlády (NV č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky), k zákonu č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, protože nevyhověl požadavkům na bezpečnost, které jsou konkretizovány v platné ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014, a to v následujících bodech:

  • ochranné černé kryty konců řídítek jsou odstranitelné bez použití síly (minimální požadavek je 60 N dle čl. 4.9 – Vyčnívající části)

 

 

  • průměr konce řídítek je 33 mm, přestože minimální požadovaná velikost je 40 mm (dle čl. 4.15.5.7 Vyčnívající části.)
  • nastavitelná a skládací řídítka mají přístupné otvory, do kterých je možné vložit prsty (čl. 4.15.5.4)
  • mezery mezi koly a tělem hračky umožňují, aby do nich byla vložena tyčinka o průměru 5 mm, aniž by do nich současně mohla být vložena tyčinka o průměru 12 mm (dle čl. 4.15.1.6 – Uspořádání převodů a kol)
  • nedostatečná pevnost řídítek (dle čl. 4.15.5.3 – Pevnost). V průběhu zkoušení pevnosti se objevily hned dvě závady. Řídítka se při jedné ze zkoušek rozdělily na dvě části a po zatížení se zbortil sloupek řízení s řídítky.

 

Je pravděpodobné, že při běžném a předpokládaném způsobu použití nebo při hře s touto koloběžkou může dojít vzhledem k výše uvedeným závadám k nebezpečným situacím, při nichž hrozí dítěti poranění. Jedná se o riziko zranění při zachycení prstů v otvorech během manipulace s koloběžkou nebo při pádu z důvodu nedostatečné pevnosti použitého materiálu, uchycení řídítek či ochranných krytů těchto řídítek.

 

Přijatá opatření

Česká obchodní inspekce uložila distributorovi ochranné opatření, a to okamžité stažení výrobku z distribuce, aby zamezila dalšímu prodeji totožných výrobků, které nesplňují technické požadavky na hračky. Veškeré údaje o nebezpečné koloběžce byly zveřejněny se systému RAPEX pod číslem A12/0028/16.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient