Dětská ohrádka – BABY VIVO není zárukou bezpečí dítěte

Při kontrolách výrobků určených pro péči o děti Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v prodeji dětská ohrádka BABY VIVO, která představuje pro nejmenší uživatele, vážné bezpečnostní riziko. Hrozící riziko skřípnutí prstů nebo jejich pohmoždění představuje střižné místo v oblasti pantu při otevírání dvířek. Česká obchodní inspekce nařídila okamžité stažení výrobku z distribuce. Kompletní dokumentace k nebezpečné dětské ohrádce byla předána kontaktnímu bodu pro RAPEX a zveřejněna v této databázi pod číslem A11/0061/16.

 

Popis výrobku

Klasická 8dílná dřevěná ohrádka s brankou, zhotovená ze dřeva v přírodní barvě.  Ohrádka se dá sestavit do různých tvarů, dvířka jsou opatřena bezpečnostním zavíráním. Návod na sestavení ohrádky je v rozporu s platnými předpisy označen značkou shody CE.

 

Dětská ohrádka – BABY VIVO 

 

Identifikační údaje výrobku:

 

Kontaktní údaje na distributora:             MA Trading GmbH & Co. KG, Nimrodstr. 9,

90441 Nümberg

Název výrobku:                                               BABY VIVO

Model:                                                                SL 130 B

Číslo výrobní série:                                       ID 34534523

 

obal-vin obal

Originál balení výrobku

 

Příčiny nebezpečnosti

  • Možné zachycení prstů vzhledem k tomu, že v dolní části dvířek jsou dvě místa, kde sonda o ø 7 mm projde do hloubky minimálně 10 mm a zároveň sonda o ø 12 mm neprojde. Uvedené sondy představují dětské prsty.
  • Při otevírání dvířek lze identifikovat místo střihu v oblasti pantu. Části dvířek se při otevírání do polohy „plně otevřeno“ přibližují na méně než 12 mm a tím vzniká místo střihu.

ohradka

Místo střihu identifikované ve zkušebně

 

Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je možné, že nastane situace, při které dojde k poranění prstíků dítěte, pokud vloží ručičku do místa střihu mezi dvířky a vlastním tělem ohrádky při otevírání či zavírání dvířek. Dítě rovněž může vložit prst do vzniklé mezery v dolní části dvířek.

 

Závěr

Odborným posouzením bylo zjištěno, že klasická dřevěná ohrádka, nesplňuje požadavky zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků. Při zkouškách, prováděných v laboratoři dle požadavků platné evropské normy ČSN EN 12227, byly zjištěny četné závady, které mají podstatný vliv na bezpečnost výrobku.

 

 

Přijatá opatření

Česká obchodní inspekce uložila kontrolovanému subjektu – konečnému distributorovi dětské ohrádky ochranné opatření, a to okamžité stažení výrobku z distribuce. Veškeré dostupné doklady a informace o nebezpečné dětské ohrádce BABY VIVO byly, po předání kontaktnímu bodu na MPO, následně zveřejněny v celoevropské databázi RAPEX pod číslem A11/0061/16.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient