Dřevěné pelety jako obnovitelný zdroj energie

pelety

Cena elektřiny a plynu v dlouhodobém hledisku stále stoupá. Spousta lidí tedy pro vytápění volí raději dřevo, jenže s tím je zase nemalé množství práce. Takže jak to vyřešit? Řešením mohou být například dřevěné pelety.

Dřevěné pelety jsou obnovitelný zdroj energie a ve své podstatě jsou ještě ekologičtější než dřevo. Vyrábí se totiž ze zbytků po zpracování dřeva. Tyto zbytky jsou lisovány pod tlakem za vysokých teplot do tvaru, kterému se říká peletky.

Dřevěné pelety CAMELLOT PREMIUM ENplus A1, smrk, 825 kg
Dřevěné pelety CAMELLOT PREMIUM ENplus A1, smrk, 825 kg

Dřevěné pelety mají dobrou výhřevnost

Pelety jsou čisté slisované dřevo, neobsahují žádné znečišťující látky ani chemická pojiva. Popel z nich je navíc možné využít jako ekologické zahradní hnojivo. Na druhou stranu, je potřeba zmínit, že popela z topení peletkami příliš není.

Dejte si však pozor, co kupujete. Kromě klasických dřevěných pelet se totiž vyrábí i pelety ze slámy, sena, zemědělských zbytků nebo energetických rostlin a ty už samozřejmě nemusí mít tak dobrou výhřevnost.

A jakou výhřevnost mají dřevěné pelety? Obvykle se pohybuje okolo 18 MJ/kg, což je více než u některých druhů uhlí. K vytápění průměrného domu pak postačí zhruba 4-5 tun pelet za rok. Na rozdíl od dřeva nemusíte vymýšlet, kde budete toto množství skladovat.

dřevěné pelety

Skladují se velmi snadno

Pelety se prodávají v pytlích či na paletách. Například na Drevenepelety.cz je zakoupíte zabalené do PE obalu. Díky tomu jsou chráněné před atmosférickou vlhkostí a při manipulaci s nimi nehrozí, že budete mít všude nepořádek.

Nejvhodnější doba pro nákup pelet je právě teď. Podobně jako u dřeva jsou ceny nižší mimo topnou sezónu. Ve zmiňovaném e-shopu navíc nabízí množstevní slevy a dopravu kamionem zajišťují zdarma po celé České republice. U zákazníka palety přepravují na krátkou vzdálenost pomocí paletového vozíku. Se skládáním pelet si tedy také nemusíte dělat starosti. Topení dřevěnými peletkami je pohodlné po všech stránkách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient