Eshopy prodávající elektronické cigarety do Polska se dopouštějí trestného činu

Od 8. září tohoto roku platí v Polsku předpisy směrnice Evropského parlamentu a Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků a o zrušení směrnice 2001/37/ES (TPD) zavedené novelizací vnitrostátního právního předpisu zákona o ochraně zdraví před důsledky konzumace tabáku a tabákových výrobků. Mnoho zahraničních eshopů si není vědomo, že prodejem nikotinových produktů spotřebitelům v Polsku páchá trestný čin.

V souladu s novou legislativou regulující tabákový trh v Polsku je internetových prodej elektronických cigaret, náhradních náplní a jejich dílů spotřebitelům na území Polska zakázán. Sdružení eSmoking Association se obrátilo na polské Ministerstvo zdraví s dotazem, jestli se tento dotaz týká také zahraničních prodejců. Odpověď odboru veřejného zdraví Ministerstva zdraví neponechává žádné pochybnosti: takovýto prodej je zakázán nezávisle na tom, jestli je realizován polskými nebo zahraničními subjekty. Jak informuje Ministerstvo zdraví, nedodržování zákazu prodeje elektronických cigaret a náhradních náplní na dálku na území Polska podléhá trestu pokuty do výše 200 000 PLN nebo trestu odnětí svobody, případně obou dvou trestů najednou.

– Ve světle platných předpisů porušuje každá zahraniční firma provazující internetový prodej elektronických cigaret nebo náhradních náplní spotřebitelům z Polska polskou legislativu. Přesto mnoho firem, obzvláště těch registrovaných mimo území EU, nadále takovýto prodej provozuje a ignoruje tak legislativní změny. Máme podezření, že to ve většině případů pramení z neznalosti polských předpisů, což ovšem nic nemění na skutečnosti, že při prodeji elektronických cigaret on-line do Polska se firma přímo vystavuje riziku zájmu ze strany polských orgánů trestního stíhání bojujících s černým trhem – říká Jerzy Jurczyński , public affairs eSmoking Association.

Zákon o ochraně zdraví před důsledky konzumace tabáku a tabákových výrobků, PL:

Článek 7f. Je zakázán prodej na dálku, včetně přeshraničního prodeje na dálku, následujícího zboží:

1) tabákových výrobků;

2) elektronických cigaret, jejich náplní a dalších částí

Článek 12c. Každý kdo: (…)

5) nedodrží zákaz prodeje na dálku zboží uvedeného v článku 7f, (…)

může být zatížen pokutou až do výše PLN 200 000 nebo může být odsouzen k odnětí svobody, nebo mu budou uděleny oba tyto tresty dohromady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient