Chytře investovat je v dnešní době opravdu nutností. Inflace je aktuálně tak vysoká, že peníze rychle ztrácí na hodnotě, a pokud je nezvládnete dobře zhodnotit, prostě o ně časem přijdete. Spořit je nutné také s ohledem na budoucnost – na důchod, pro děti apod.
Vůbec nezáleží na tom, zda vám měsíčně z výplaty zbývá tisícovka či deset tisíc. Investovat by měl opravdu každý, i kdyby šlo o minimální částku. Jenže kam investovat peníze?
Pravidlo číslo jedna: Diverzifikace
Správně investovat není tak jednoduché. Rozhodně byste neměli vybrat jen jeden investiční produkt a do něj vložit všechny své úspory. Jednak proto, že je vždy rozumné peníze rozdělit mezi více zdrojů – kdyby to s jedním nevyšlo, jednak z důvodu, že pro každý typ investování je vhodný jiný investiční produkt.
Na spořicím účtu by mělo zůstat minimum peněz
Konzervativní Češi si rádi šetří peníze na spořicím účtu. Tady jsou však úroky tak nízké, že se zde opravdu nevyplatí mít více než pár desítek korun. Ty mají sloužit jako pohotovostní pomoc pro případ rozbité lednice, nutnosti opravy auta či jiného nečekaného výdaje.
Nebojte se využívat účelové příležitosti
Plánujete spořit na něco konkrétního, například na bydlení? Pak využijte prostředky k tomu určené, tedy stavební spoření. Jeho výhoda spočívá v podpoře od státu, jež činí až 2000 Kč ročně.
Podobně pro spoření na důchod je vhodné uvažovat o doplňkovém penzijním spoření. Výhodou je opět státní podpora. A ne, nejste na to ještě příliš mladí. Na důchod byste si měli začít spořit již ve chvíli, kdy nastoupíte do prvního zaměstnání. Dětem se zase vyplatí spořit na bydlení již od narození.
Nechte peníze vydělávat
Značnou část svých úspor byste měli vložit do investice, která skutečně vydělává. O jakou by mělo jít? Záleží na vašem investičním profilu. Jestli se nebojíte riskovat, klidně vyzkoušejte akcie či kryptoměny. To jsou však možnosti spíš pro otrlé a pro ty, kteří se chtějí investicím věnovat.
Kdo chce vydělávat bez starostí, ten může vyzkoušet například crowdfunding. Crowdfundingová platforma finGOOD umožňuje investovat již od pěti tisíc korun. Investicí zároveň podporujete zajímavý projekt, a pokud budete následně reinvestovat úroky, postupně si vytvoříte pasivní příjem. Crowdfunding nabízí zhodnocení cca 8,7 % ročně.
Dalšími vhodnými možnostmi pro člověka, který nechce peníze nechat ladem, avšak nemá čas se o investice starat, jsou například podílové fondy, fondy nemovitostí apod.
Univerzální recept neexistuje
Jednoznačná rada na investování ovšem neexistuje. Každému vyhovuje něco jiného, někdo se nebojí agresivních investicí, další vsází raději na jistotu. Každopádně nezapomínejte na pravidlo diverzifikace a také na to, že pokud nechcete o peníze přicházet, zisk by vždy měl být vyšší než míra inflace.