Jezdíte celoročně na zimních pneu? Možná spláčete nad výdělkem

letní pneumatiky,letní pneu

Oproti zákonem povinnému přezouvání na zimní pneumatiky přesné datum, kdy se mají letní gumy obout, neexistuje. I toto může být jeden z důvodů, proč někteří motoristé výměnu zimních pneu za letní neřeší a jezdí na nich celoročně. Většinou to bývá tak, že už si řidiči chtějí zimní pneu v létě takzvaně dojet a na podzim si koupit nové zimní obutí.

Kdy je nejvyšší čas na výměnu zimních pneu za letní?

Ovšem používání letních pneumatik má rovněž jako u zimních svůj opodstatněný význam, a proto jsou také vyráběny. Laicky řečeno, kdyby se nemusely vyrábět zimní a letní pneu, byly by na trhu pouze celoroční. Řidiči by měli myslet především na bezpečnost, teprve potom až na snížení spotřeby paliva atd. Zimní pneumatiky vlivem tepla ztrácejí své vlastnosti, prodlužuje se brzdná dráha auta, a to až o 20 procent, kvůli menší styčné ploše zimních pneu a nižší přilnavosti. Zákonem vyhlášené používání zimních pneu je do 31. března, ovšem někdy meteorologické podmínky vůbec nenasvědčují ideální době pro přezutí. Proto jako obecné doporučení platí teplota +7 °C, která je mezní hodnotou pro přezutí na letní gumy.

Jak dopadlo testování letních pneumatik pro rok 2018?

Pokud se podíváme na test letních pneu 195/65 R15 91V pro osobní automobily, jejž provedl Autobild, podle brzdné dráhy se na první příčce umístily pneu Hankook Ventus Prime3 K125, další místa těsně obsadily značky Bridgestone Turanza, Firestone Roadhawk, Pirelli a Continental. Podle ADAC, který testoval chování na mokru, na suchu, hlučnost, opotřebení a vliv na spotřebu pneu 205/55 R16, jednoznačně zvítězila značka Michelin Primacy 3, následována výrobci Bridgestone, Continental, Firestone a Hankook. U pneumatik pro SUV auta se trochu zamíchala pořadí mezi výše zmíněnými typy, ovšem do seznamu se dostali i výrobci Goodyear a Kumho.

Pozitivní vlastnosti, díky nimž se vítězem testu stal Michelin

Bližším ohledáním vlastností vítězných pneumatik Michelin Primacy 3 zjistíme následující vlastnosti zaručující gumám prim. Bezpečnost a nízkou spotřebu zajišťuje efektivní dezén se čtyřmi obvodovými drážkami, jež doplňují zkosené lamely se samozamykací technologií. Nový dezén udržuje styčnou plochu ve stálém kontaktu s vozovkou, nápomocná je i nová směs běhounu. Složení obsahuje elastomery, posilující lepidlo na bázi siliky a změkčovač na bázi pryskyřice optimalizuje přilnavost, zlepšuje palivovou účinnost a životnost. Pneumatiky Michelin seženete ve velikostech průměru ráfku od 16 do 19″, jakož i dojezdová kola.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient