Komora daňových poradců vyzývá daňovou správu, aby co nejdříve připravila detailní návrh metodiky pro uplatňování EET
Do spuštění první vlny elektronické evidence tržeb zbývá méně než půl roku, a proto Komora daňových poradců České republiky vyzývá daňovou správu, aby co nejdříve připravila detailní návrh metodiky pro uplatňování EET, aby ji předložila odborné veřejnosti a její připomínky pečlivě zvážila a po jejich zapracování zveřejnila její konečnou verzi. Komora dále upozorňuje na fakt, že dosud nejsou k dispozici prováděcí předpisy, na které zákon odkazuje, a podle kterých se budou nastavovat pokladní systémy.
Ačkoliv Komora daňových poradců oceňuje mohutnou informační kampaň finanční správy, musíme upozornit na skutečnost, že dosud není vyřešeno mnoho praktických otázek. Podle zkušeností daňových poradců se zavedením kontrolního hlášení k DPH bude obtížné a nákladné nastavovat na poslední chvíli pokladní systémy zejména u velkých subjektů. Na další problémy spojené s elektronickou evidencí tržeb v této oblasti upozorňuje i Ing. Petra Pospíšilová, prezidentka KDP ČR: „Zdá se, že daňová správa ještě stále není připravena na elektronickou evidenci tržeb. Dle svého prohlášení nemá ani ministr financí Andrej Babiš jasno, kdy přesně bude spuštěna. Jak se pak mají připravit na EET podnikatelé, když ani daňová správa připravená není.“
Komora očekává, že komplikace mohou nastat zejména při výpadku mobilní datové sítě, kdy bude nutné dodatečně do 48 hodin evidovat tržbu datovou zprávou na finanční úřad. Ale když v pátek večer přestane provozovně rychlého občerstvení fungovat připojení, bude nutné poslat datovou zprávu na finanční úřad nejpozději do nedělního večera. „Opakované posílání datových zpráv až v pondělí ráno by mohlo znamenat uzavření všech provozoven řetězce“ říká JUDr. Ing. Martin Kopecký, z Prezidia KDP ČR.
Komora dále upozorňuje na problém s evidencí tržeb v cizích měnách: „V pohraničí je obvyklý případ, kdy lyžař ze sousedního státu, který u sebe nemá českou měnu, požaduje platit v eurech za nákup občerstvení. Jak ale určit kurz, když tržbu lze vykázat pouze v českých korunách? Měl by přitom použít pouze oficiální kurz České národní banky. Tento problém následně dopadne i na směnárny,“ říká Ing. Gabriela Hrachovinová, LL.M., z Prezidia KDP ČR.
Komora nesdílí optimismus ministra financí, že pro evidenci tržeb bude podnikatelům postačovat pouze chytrý telefon s aplikací a tiskárna. Ostatně každý, kdo zavítá na adventní trhy, bude mít příležitost se s novou evidencí seznámit a v praxi si její jednoduchost při čekání na vánoční punč ověřit.
Kontaktní osoba kanceláře Komory
Ing. Kateřina Foretová
manažer PR
T: +420 605 205 705
Komora daňových poradců ČR
Kozí ulice č. 4
602 00 Brno
O Komoře daňových poradců ČR
Komora daňových poradců České republiky je samosprávnou profesní organizací daňových poradců. Její existence je dána zákonem č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky. Tento zákon upravuje postavení a činnost daňových poradců i činnost samotné Komory. Aktuálně sdružuje 4 643 daňových poradců a eviduje 908 společností vykonávající daňové poradenství.
KDP ČR zejména chrání a prosazuje oprávněné zájmy daňových poradců, vytváří předpoklady pro zvyšování jejich kvalifikace a profesionální úrovně, dohlíží na řádný výkon daňového poradenství a usměrňuje činnost daňových poradců v souladu s právními předpisy.
Komora je členem Confédération Fiscale Européenne. Tato instituce hraje důležitou roli v prosazování zájmů daňových poradců v Evropě a v koordinaci postupů daňových komor ve vztahu k evropskému daňovému právu. Současně C.F.E. provozuje Evropský seznam daňových poradců, který lze nalézt na adrese www.cfe-eutax.org. Více naleznete na www.kdpcr.cz.