Nový ekonomický žebříček ukazuje, že východoevropské státy vyplňují mezery v konkurenceschopnosti

Nový ekonomický žebříček ukazuje, že východoevropské státy vyplňují mezery v konkurenceschopnosti

Nová rozsáhlá studie Centra pro globální konkurenceschopnost společnosti IMD ukázala, že východoevropské národy stále soupeří se svými lépe zavedenými západními protějšky v oblasti hospodářské konkurenceschopnosti.

(Foto: http://photos.prnewswire.com/prnh/20160527/372946-INFO )

Podle nejnovějšího vydání prestižního světového žebříčku konkurenceschopnosti patří Lotyšsko, Slovenská republika a Slovinsko mezi nejrychleji se zlepšující ekonomiky ve světě.

Každý z těchto států si zlepšil v roce 2015 svou pozici o šest míst. Tento nárůst překonaly pouze dva státy: Irsko a Nizozemsko. Lotyšsko se přesouvá na 37. místo, Slovenská republika na 40. a Slovinsko na 43. místo.

Obchodní škola IMD publikuje tento žebříček každý rok již od roku 1989. Výsledky jsou všeobecně považovány za nejprestižnější každoroční hodnocení konkurenceschopnosti jednotlivých zemí.

V žebříčku pro rok 2016 se jako první umístila Čína – Hong Kong, na druhém místě Švýcarsko, a na třetí pozici USA. Další místa z prvních deseti obsadily Singapur, Švédsko, Dánsko, Irsko, Nizozemsko, Norsko a Kanada.

Profesor Arturo Bris, ředitel Centra pro globální konkurenceschopnost, řekl:“Obdivuhodný výkon východoevropských ekonomik jako celku je třeba přivítat.

Společným vzorcem všech zemí v první dvacítce je jejich zaměření na ohleduplnost regulace vůči podnikání, hmotnou i nehmotnou infrastrukturu a začlenění institucí. To jsou kvality, které si mnohé východoevropské ekonomiky uvědomují a stále více rozvíjejí. Průlom některé z nich do první dvacítky možná není příliš daleko.”

Česká republika, která se umístila na 27. místě, se v současné době řadí mezi nejvíce konkurenceschopné ekonomiky ve východní Evropě. Následuje Litva (30. místo), Estonsko (31. místo) a Polsko (33. místo). V celkovém pořadí zaujímá Francie 32. místo, Španělsko 34. Itálie 35. Své postavení v roce 2015 zlepšilo také Maďarsko (46. místo) a Bulharsko (50. místo).

Profesor Bris řekl: “Hlavním přispívajícím faktorem všeobecného zlepšení v Evropě je efektivita veřejného sektoru, která se nyní obnovuje po předešlé finanční krizi. Irsko a Nizozemsko zaznamenaly ze všech ekonomik největší skoky, zatímco Švédsko, Belgie, Španělsko a Itálie patří k těm, které pokračují ve zlepšování.”

Úplný rozpis žebříčku Centra pro globální konkurenceschopnost společnosti IMD je k dispozici na adrese https://worldcompetitiveness.imd.org/Press/ – Přihlašovací údaje vám poskytne oddělení vztahů s médii IMD.

O společnosti IMD

IMD je přední uznávaná obchodní škola, která se zaměřuje na rozvoj globálního prvenství prostřednictvím vysoce účinného vzdělávání vedoucích pracovníků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient