Oběti komunistického režimu si připomene pietní shromáždění

Oběti komunistického režimu si připomene pietní shromáždění

Oběti komunistického režimu si připomene pietní shromáždění, které k uctění jejich památky pořádá 26.6. 2016 v 10:00 Sdružení bývalých politických vězňů SBPV na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů v areálu hřbitova Ďáblice v Praze 8.

Shromáždění se každoročně koná k uctění památky komunisty popravených a umučených politických vězňů 50. let, odpočívajících zde ve hromadných šachtách. Součástí tohoto Čestného pohřebiště jsou také hromadné hroby nemluvňat vězeňkyň z Věznice Pankrác a navazující hromadné hroby s českými vlastenci včetně parašutistů, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha za druhé světové války.

Na tomto Čestném pohřebišti byla v roce 2014 provedena exhumace umučeného pátera Toufara. SBPV spolu s KPV a dalšími organizacemi usilují o prohlášení pohřebiště za Národní kulturní památku a toto úsilí přináší úspěchy, neboť Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR (usnesení č. 125/16, dostupné zde) vyzval vládu a další státní instituce, aby připravili zákonné podmínky pro zajištění péče o masové hroby politických vězňů a příslušníků II. a III. odboje. V této souvislosti se dne 21. června 2016, ve výroční den popravy generála Heliodora Píky, koná kulatý stůl v prostorách Senátu Parlamentu ČR.

Je odpovědností demokratického státu, aby osudy všech politických vězňů a příslušníků II. a III. odboje, jejichž ostatky leží nejenom v Ďáblicích, ale i v Motole a na dalších místech republiky, neupadly v zapomnění.

Pietního shromáždění se zúčastní ústavní činitelé, představitelé státu, zastupitelských úřadů, církví, významné osobnosti české společnosti, političtí vězni a veřejnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient