Ústřední ředitel SVS jednal v Kolumbii o podmínkách pro české vývozce mléka

Ústřední ředitel SVS jednal v Kolumbii o podmínkách pro české vývozce mléka

MVDr. Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS), se v minulém týdnu spolu se zástupci Ministerstva zemědělství zúčastnil pracovního jednání v Kolumbii s cílem podpořit obchodní spolupráci v oblasti agrárních komodit a potravin. Představitelům kolumbijských dozorových orgánů předal vyplněný obsáhlý certifikační dotazník, který má umožnit pokračování vývozu mléčných produktů z ČR do Kolumbie poté, co tento stát zavedl nová pravidla pro dovoz živočišných produktů ze zemí EU.

Hlavní jednání probíhala v sídle dozorových orgánů Kolumbie – ICA (Instituto Colombiano Agropecuario) a INVIMA (Instituto Nacional de Vigilancia de Medicamentos y Alimentos). Ústředního ředitele SVS zde přijal jeho kolumbijský protějšek Luis Humberto Martínez Lacouture a také Javiere Fernando Alvarado Moreno ze zahraničního oddělení INVIMA.

Česká delegace během jednání podpořila registrační proces českých mlékáren, které mají zájem do této země exportovat především sušené mléko a syrovátku. Zájem o vývoz těchto komodit do jihoamerické země má 17 tuzemských výrobců. Někteří čeští mlékaři již do Kolumbie na základě dřívější registrace své produkty dlouhodobě vyvážejí. V loňském roce vyvezli do této země 2 350 tun mléčných výrobků. Nově však bylo nutné poskytnout kolumbijským úřadům dodatečné informace zejména ohledně úředních kontrolních systémů. Vyplnění příslušného dotazníku je klíčovým předpokladem pro jednodušší registraci nových, resp. opětovnou registraci již vyvážejících podniků.

Delegáti jednali také se zástupci Vládní agentury pro podporu exportu – Procolombia. Obě strany zde podpořily myšlenku uskutečnit incomingové mise kolumbijských partnerů v sektoru mléka do ČR.

„Cílem Státní veterinární správy není pouze dozor nad zdravotní nezávadností živočišných produktů na domácím trhu. Snažíme se také napomáhat uplatňování produkce českých výrobců na zahraničních trzích,“ uvedl Semerád.

Pro vývoz veterinárního zboží do třetích zemí (tzn. do zemí mimo EU) musí být splněny veterinární podmínky, které si stanovuje konkrétní země dovozu. Na základě příslušných veterinárních podmínek pro konkrétní komoditu a konkrétní zemi dovozu je vytvořen zvláštní certifikát, tzv. veterinární osvědčení, který před vývozem každé zásilky vydává a potvrzuje po provedené veterinární kontrole úřední veterinární lékař SVS.

Pro představu o množství agendy s tím spojené: v roce 2015 vydala a potvrdila SVS průměrně každý měsíc 750 veterinárních osvědčení pro vývoz zásilek veterinárního zboží do třetích zemí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient