Pokud hledáte práci, připravte se na přijímací pohovory opravdu dobře. Stále více společností po uchazečích kromě životopisu, motivačního dopisu a referencích požaduje také portfolio a řada lidí vůbec netuší, co takové portfolio je, z čeho se skládá a jak jej vytvořit. Portfolio jsou desky nebo šanon, ve kterém se nacházejí dokumenty, které dokládají vaši profesní kariéru a způsobilost.
Pojďme si tedy portfolio vytvořit. Nejprve si vyberte vhodné desky nebo barvu, která vás vystihuje. Desky šanonu by neměly být příliš nudné, ale také ani extravagantní a křiklavé, pozor na filmové postavičky a zvířátka, ať nepůsobíte na personalisty infantilně. Pak vytvořte úvodní stránku, kde budou vaše základní údaje (jméno, adresa, telefon, mail) a obsah celého portfolia (vše pro lepší orientaci). Druhou stránku bude tvořit váš životopis, přesně ten, který jste potencionálnímu zaměstnavateli posílali mailem. Životopis v portfoliu si pravidelně aktualizujte. Dalším dokumentem bude motivační dopis, což je dopis směřovaný přímo na konkrétní pracovní místo, měl by být tedy vždy aktuální. Motivační dopis je vlastně takové vaše zamyšlení, proč žádáte o práci danou firmu a proč se hlásíte na danou pozici. V portfoliu nesmí chybět ověřené kopie vašich vysvědčení od střední školy nebo od vyučení až po nejvyšší dosažené vzdělání. Kopie opravdu musí být ověřené, aby se zabránilo omylům a bylo zcela prokazatelné, že jste daného vzdělání skutečně dosáhli (přeci jen, člověk si do životopisu může napsat cokoliv, ale dokázat skutečnost je mnohem těžší). Pokud jste někdy absolvovali nějaké rekvalifikační kurzy, semináře nebo školení, opět potvrzení o rekvalifikaci nebo účasti si nechejte ověřit a založte do portfolia. Dalším důležitým dokumentem je výpis z rejstříku trestů, ten by měl být také aktuální, starý maximálně 6 měsíců. Nezapomeňte přiložit také další stránku, na které budou kontakty na různé lidi (vaši předešlí nadřízení), kteří na vás mohou podat případné reference. Pokud je pro vaši profesi důležitý vzhled, neměla by chybět složka vašich profesních fotografií nebo fotografie vašich výrobků a dovedností (u cukrářů dorty, u kadeřnic účesy, u návrhářů obrázky apod.). Do portfolia vložte i další dokumenty, které mohou zvednout vaši prestiž, např. potvrzení o nějakých výhrách a účastích v soutěžích, děkovné dopisy klientů atd.
Portfolio máme vytvořeno, teď bez obav odpovídejte na pracovní inzeráty a nabídky práce. Z pracovních pohovorů nemějte strach, už vás nemá, co zaskočit. I když vám personalisté nenapíší, že máte mít portfolio s sebou, vždy si ho vezměte, některé společnosti portfolio berou jako samozřejmost. Pokud ho nebudou personalisté požadovat, alespoň se odlišíte od ostatních uchazečů. Pořád je lepší mít portfolio zbytečně s sebou a být připraven, než jej nemít vůbec a být zaskočen.