Poštu čeká další propad tržeb a zdražování

Poštu čeká další propad tržeb a zdražování

Pošta po třech letech opět zdražuje. Dotkne se to především listovních zásilek, které se potýkají s meziročním poklesem kolem deseti procent. Za obyčejné psaní si tak připlatíme o 3 Kč více, u doporučeného dokonce o 4 Kč.

Ke zdražení služeb České pošty dojde už od 1. května tohoto roku. Do kapsy si hlouběji sáhne každý, kdo pravidelně a ve velkých objemech posílá listovní zásilky, tedy především podnikatelé. Ty do posílání papírových dokumentů, především faktur a smluv, tlačí hlavně jejich zákazníci a vidina lepší právní doložitelnosti odeslání.

„Neočekáváme, že zvýšení ceny poštovného bude mít za následek masivní odliv jejich uživatelů. Z našich průzkumů, které jsme v roce 2015 mezi malými a středními firmami dělali, vyplývá, že problémem není ani tak cena, jako časová náročnost na odeslání, která finální náklady navyšuje,“ říká Josef Polčiak z projektu Listonoška.cz, který lidem poskytuje služby moderní pošty – posílání papírových dopisů online.

Pošta své kroky zdůvodňuje především snahou o zachování stávajícího rozsahu i kvality svých služeb a plnění zákonné povinnosti zajištění krytí nákladů spojených s poskytování služeb. Objem odeslaných dopisů totiž již od roku 2008 nepřetržitě klesá a pro poštu se tak provozování listovních služeb stává hůře udržitelným.

“Od pošty je to pochopitelný krok, ale za současného meziročního poklesu odeslaných listovních zásilek, ho bude muset opakovat každé 3 roky, aby dokázala krýt náklady. Podle současného trendu se dá tak očekávat, že se do osmi let cena poštovného zdvojnásobí,” říká Polčiak.

Listonoška.cz je e-mailový klient, díky kterému můžete posílat papírové dopisy online. Z pohodlí domova nebo kanceláře, po celé ČR a Evropské unii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient