Přijďte se podívat na svatováclavskou korunu bez fronty

Expozice repliky svatováclavské koruny v Pražské mincovně

České korunovační klenoty jsou bezpečně schované pod sedmi zámky, k nimž má klíče sedm představitelů České republiky včetně třeba prezidenta republiky, pražského arcibiskupa, primátora hlavního města Prahy či předsedy vlády. Čas od času se tento skvost zpřístupní veřejnosti a vždy je o něj velký zájem. Bez front se na korunu nepodíváte. Nyní je ale všechno jinak.

Svatovaclavska_koruna_5

Svatováclavská koruna je nyní k vidění v Obecním domě v Praze v galerii Pražské mincovny. Jde sice o její repliku, nicméně od originálu je k nerozeznání. Autorem je Jiří Urban, stála ho spoustu času, ale zadařilo se. Výsledek ruční práce je perfektní a přijít ho obdivovat můžete i vy!

Přijďte obdivovat nevyčíslitelnou hodnotu českého klenotu

Svatováclavská koruna má nevyčíslitelnou hodnotu. Váží 2358 gramů, je vyrobena ze zlata o čistotě 21 až 22 karátů. Prý byla ve skutečnosti vytvořena ze staré přemyslovské čelenky, protože podle výzkumů zčásti pochází z daleko starší doby, než se původně myslelo. Zdobí ji smaragdy, rubíny, perly, červené spinely, safíry a také kříž, v němž byl podle legend trn z útrpné koruny Ježíše Krista. Každá součást má přitom svou symboliku. Spinely přinášely ochranu panovníkovi, rubín má představovat mužskou energii, smaragd byl poslem moudrosti i lásky. Koruna jako celek prý vyzařuje harmonickou léčivou energii.

Výstava Pražské mincovny má opodstatnění

Koruna_v_Galerii_Prazske_Mincovny

Ptáte se, proč Pražská mincovna vystavuje korunu? Zamyslete se. Svatováclavská koruna má velmi úzké spojení s naší měnou – českou korunou. Podívejte se do peněženky na mince ČNB, stylizovaná svatováclavská koruna je vyobrazená na každé korunové minci! Lze ji tedy zároveň považovat za symbol naší měny a českého mincovnictví. Až tedy příště pojedete do Prahy, zastavte se v Obecním domě a přijďte se podívat na svatováclavskou korunu bez front. Vstupné je zcela zdarma!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient