Už jste někdy slyšeli pojem geodetické práce? Geodézie se obecně se zabývá zkoumáním tvaru, rozměrů a fyzikálních vlastností zemského tělesa. Předpokládám, že po této větě už vůbec netušíte, k čemu by vám mohla nějaká taková spolupráce s takovými lidmi být. Pojďme se tedy podívat, jak se tento vědní obor využívá v praxi.
Kde začít stavět?
Minimálně z filmů již práci zeměměřičů znáte. Jde o ty, co pobíhají kolem přístrojů, které vypadají jako fotoaparát se stojanem, neustále se do nich dívají a někam je přesouvají. V takové chvíli ve skutečnosti probíhá zaměření pozemku. Geodetové zkoumají všechny jeho parametry, aby zjistili, kde je nejvýhodnější potřebná stavba. Následně mají k dispozici i dokumentaci z katastrálního úřadu a mapu inženýrské sítě, aby náhodou při kopání základů nenarazili dělníci na vodní potrubí. Díky tomu potom lze určit, kde by měl dům stát. Zákazník může například požádat i o 3D model, čímž získá lepší představu, protože z odborných zápisků profesionálů toho laik opravdu příliš nevyčte.
S čím dalším mi pomohou?
Při změně v katastru nemovitostí, ať už jde o novostavbu nebo přestavbu, je nutné přiložit ke všem dokumentům i geometrický plán. Jde o běžně používaný technický nástroj. Povinnost přiložení ke všem důležitým papírům ukládá zákon. Jakmile tedy budete provádět třeba rozdělení svého pozemku na dvě části, neobejdete se bez geometrického plánu.
Zásluhy geodetické práce
Kvalitní inženýring nám zajišťuje, aby všechny stavby byly odolnější a vydržely co možná nejdéle. Bez něj by patrně spousta domů po pár letech spadla, protože by stála na špatném podloží. Nesmějte se tedy, když uvidíte několik lidí pobíhat po poli s výše popsanými přístroji. Možná právě vyměřují trasu nové silnice, po které budete následně každý den jezdit do práce.