První skutečné srovnání cen taxi v Praze

Současná nejvyšší cena, za kterou mohou v Praze vozy taxi jezdit, byla v roce 2007 stanovena na 28 korun. Podle statistik uváděných jednotlivými společnostmi se ceny u jednotlivých služeb, respektive společností pohybují zhruba od 13 do 28 Kč za kilometr. Reálně se nyní pohybuje průměrná cena za taxi v Praze na 20 korunách za kilometr. Většina provozovatelů jde s cenou dokonce níže.

Kolik stojí taxi v Praze

Průměrná jízda taxi v Praze je 8 kilometrů, trvá 17 minut a stojí 224 Kč. Nejlevněji vychází zahraniční aplikace Taxify, UBER POP a domácí společnost Nejlevnější Taxi Praha, které cenu za kilometr mají 19 korun a níže. U služby UBER POP však jde jen o základní sazbu, která je při nedostatku řidičů automaticky zvyšována o násobky ceny. Nejdražší služby jsou pak společnosti Tick Tack, City Taxi a UBER BLACK, který dokonce výrazně převyšuje maximální povolený tarif v Praze.

Kde je budoucnost

Klasické dispečinkové společnosti s telefonickými operátory od svých řidičů vybírají každý měsíc pevně stanovený poplatek, který je v některých případech ještě doplněn platbou za zakázku. Tyto dispečinky pak smluvně brání svým řidičům pracovat pro jiné zprostředkovatele taxi. Naproti tomu mobilní aplikace účtují řidičům pouze provizi ze zakázky a nijak jim nebrání v používání ostatních zprostředkovatelů. Díky tomu jsou řidiči více vytížení a najednou méně prázdných kilometrů.

Podíl mobilních aplikací na trhu je v tuto chvíli odhadován kolem 5-10% celkového trhu taxi v Praze. Tento podíl nicméně v posledních měsících a týdnech rapidně roste a do konce roku by se mohl vyšplhat možná až ke 20ti procentům. Do 5ti let je pak odhadováno, že podíl aplikací vystoupá někam k 80% celého trhu.

ikona Fakta o taxi trhu

Kontakt:

Anna Sabolová

anna.sabolova@nulasro.cz

+420 778 747 886

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient