Skleník, nebo fóliovník? My máme jasno!

Díky skleníku či fóliovníku pěstovaným rostlinám prodlužujeme vegetační období, což nám mimo jiné umožňuje sklízet bohatou úrodu až do pozdních podzimních měsíců. Ochrání však sazeničky i před prvními jarními mrazíky, které by je jinak sežehly. Do které z těchto rychlíren ale investovat? Skleníku, nebo fóliovníku?
Skleník je dražší a náročnější je i jeho stavba, která se mnohdy neobejde bez dodržení stavebních předpisů. Ale také je bytelnější a disponuje delší životností. Naproti tomu fóliovník je cenově dostupný. Levné fóliovníky jsou na trhu k mání v cenách okolo několika set korun. Jsou lehké a snadno je můžete i přemísťovat.

Když fóliovník, tak kvalitní

Pokud fóliovník navíc špatně ukotvíte, silnější vítr vám ho i odnese. Na pozoru buďte i před levnými tenkými fóliemi, které neodolávají silnými slunečním paprskům. Když už fóliovník, tak zkrátka kvalitní. Ten totiž skleník plně nahradí. Za levnější peníz tedy odvede stejnou práci.

Jakou folii?

Kvalitní fóliovníky poznáte podle odolné konstrukce a již zmíněné folie. Velmi odolné jsou hydroizolační EVA fólie (najdete je například na fóliovnících společnosti Konstrukce Schwarz s.r.o.). Správnou volbou je i kašírovaná fólie s vyztuženou mřížkou, která zvyšuje její mechanickou pevnost. Svou pozornost však zaměřte i na typ konstrukce a způsob ukotvení. Ideální jsou trubky z pozinkované oceli v kombinaci se zemními vruty.

Jak velký fóliovník potřebujete?

Na trhu setkáte s fóliovníky různých velikostí a typů konstrukce. Od nejmenších metrových vhodné do malých zahrádek až po velmi dlouhé a prostorné, které nacházející své uplatnění především v zahradnictvích a lesních školkách. Například již zmíněná společnosti Konstrukce Schwarz má ve svém portfoliu skleníky osmimetrové i stometrové (se standardní šestimetrovou šířkou). Tyto fóliovníky je navíc možné i vytápět a temperovat. K vytápění fóliovníků se používají moderní vysokovzdušné kotle zajišťující celoroční úrodu a s ním i eliminují výpadky příjmů v zimních měsících. Investice do vytápěního fóliovníku se proto rozhodně vyplatí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient