Tchajwanský prezident prosazoval mír

Tchajwanský prezident navštívil ostrov Tchaj-pching a prosazoval mírovou iniciativu

Prezident Čínské republiky (Tchaj-wanu) Ma Jing-ťiou navštívil ve čtvrtek 28. ledna největší útvar souostroví Nan-ša (Spratlyho ostrovů), ostrov Tchaj-pching. Byla to jeho první návštěva ostrova. Spolu s ním přijeli i zástupci vlády a vědečtí pracovníci.

Prezidentova cesta měla čtyři cíle: Ma chtěl pozdravit místní personál před blížícím se čínským Novým rokem, oživit svoji mírovou iniciativu z loňského května, osvětlit záměr mírového využití ostrova a konečně objasnit jeho právní statut.

Po příjezdu prezident Ma hned na úvod uvedl, že souostroví Nan-ša, včetně ostrovu Tchaj-pching, je ze zeměpisného, historického i mezinárodně právního hlediska nedělitelnou součástí území Čínské republiky, která v souladu s mezinárodním právem uplatňuje svrchovanost nad zmíněným územím i nad jeho přilehlými vodami.

Iniciativa prezidenta Ma vyzývá všechny strany územních sporů v Jihočínském moři k mírové spolupráci a rozvoji místních přírodních zdrojů. Ma ve svých poznámkách rozvedl myšlenku iniciativy a nastínil sérii konkrétních kroků, které vycházejí z rámce tří ‚pro‘ a tří ‚proti‘. Iniciativa volá po spolupráci, sdílení řešení a pragmatismu, naopak je proti konfrontaci, jednostrannosti a neústupnosti.

Prezident Ma však především zdůraznil, že Tchaj-pching není jen útesem bez pitné vody a obdělávatelné půdy, jak tvrdí například Filipíny, nýbrž přírodním, obyvatelným a soběstačným ostrovem s dostatečnými zásobami pitné vody i půdou zajišťující dostatek vegetace. Tudíž zcela odpovídá definici ostrova dle platné úmluvy OSN o námořním právu (UNCLOS). Z toho podle něj přirozeně vyplývá, že ostrovu náleží i právo na výlučné ochranné území (EEZ) v 12kilometrovém pásmu kolem ostrova.

Jak Ma uvedl, vláda Čínské republiky rovněž vyjadřuje pevné odhodlání přebudovat Tchaj-pching na ekologický a bezuhlíkový ostrov, využívaný čistě k mírovým a záchranným účelům. Tchaj-wan na ostrově loni 12. prosince otevřel renovované přístaviště a nově postavený maják. Obojí má podstatně zlepšit humanitární pomoc a záchranné operace, ale i rybářství či navigaci v okolí. Ma také připomenul, že ochranu ostrova již od roku 2000 nezajišťuje tchajwanské námořnictvo, nýbrž tchajwanská pobřežní správa.

Na závěr prezident Ma vyjádřil přání, aby území Čínské republiky zůstalo nedotknutelné a aby v Jihočínském moři zavládl mír.

V souvislosti s návštěvou prezidenta Ma Jing-ťioua na ostrově Tchaj-pching zastupitelka EU na Tchaj-wanu Madeleine Majorenková vyzvala všechny strany územních sporů v Jihočínském moři, aby podpořily regionální stabilitu a pokud možno ‚nepřevrhly loď‘. „Všichni by měli zachovat chladnou hlavu. To je velmi důležité,“ prohlásila.

Ostrov Tchaj-pching o rozloze 0,51 čtverečního kilometru se nachází zhruba dva tisíce kilometrů od tchajwanských břehů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient