Prezident Čínské republiky (Tchaj-wanu) Ma Ying-jeou 15. prosince prohlásil, že tvrzení o tom, že největší ze sporných Spratlyho ostrovů, Tchaj-wanem kontrolovaný ostrov Taiping, nemá pitnou vodu ani ornou půdu, respektive že není přirozeným ostrovem, nýbrž pouhým útesem, se nezakládají na pravdě.
Tchaj-wan na ostrově 12. prosince otevřel renovované přístaviště a nově postavený maják. Zároveň vyjádřil pevné odhodlání přebudovat Taiping na mírumilovný, ekologický a bezuhlíkový ostrov.
Tchaj-wan udržuje na ostrově Taiping svou stálou přítomnost a v posledních desetiletích jej díky vládním projektům značně rozvinul.
Prezidentovo prohlášení zaznělo v souvislosti s mezinárodní arbitráží o sporná území v Jihočínském moři, kterou vedou Filipíny s Čínou. Zatímco Peking jejich větší část považuje za ostrovy a nárokuje si 200 námořních mil pobřežního pásma kolem nich, Manila tvrdí, že jde většinou o neobyvatelná skaliska, jimž přináleží pouze pásmo v rozsahu 12 námořních mil.
Během slavnostní otevření ministr vnitra Chen Wei-zen uvedl, že obě zařízení ctí ducha Mírové iniciativy pro Jihočínského moře, kterou navrhl prezident Ma Ying-jeou v květnu. „Iniciativa zdůrazňuje dlouhodobé principy, jako jsou ochrana suverenity, pozastavení sporů, prosazování míru a reciprocity, jakož i společný rozvoj regionu,“poznamenal Chen.
Z právního, hospodářského a zeměpisného hlediska lze Taiping v souladu s Mezinárodní úmluvou OSN o mořském právu definovat jakožto ostrov vhodný pro lidský život.
Nedávné teritoriální nároky dalších zemí z tohoto regionu podle Chena daly věci mezinárodní rozměr. Mezi státy, které si nárokují některá či hned všechna území v oblasti Jihočínského moře, patří Tchaj-wan, Čína, Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej a Indonésie.