Téměř polovina mimosoudních řešení sporů končí úspěšně dohodou

S žádostí o mimosoudní řešení sporů se na Českou obchodní inspekci obrátilo už 1383 spotřebitelů. 223 z nich skončilo úspěšně dohodou, 249 ukončeno marným uplynutím zákonné lhůty (dohoda nenalezena), ostatní žádosti se nyní řeší, případně musely být odmítnuty.Téměř polovina mimosoudních řešení sporů končí úspěšně dohodou

Že téměř polovina všech žádostí o mimosoudní řešení sporů skončí dohodou, to je výborná zpráva především pro spotřebitele, kterým před novelou zákona o ochraně spotřebitele nezbývalo nic jiného než se obrátit na soud,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Vedoucí oddělení mimosoudního řešení sporů České obchodní inspekce Tomáš Večl dodává: „Snažíme se překonat problémy v komunikaci a pomoci tam, kde může být pro strany obtížné určit, na čí straně je právo.

 

Odmítnuto ze strany ČOI muselo být 200 žádostí z těchto důvodů:

  • Navrhovatel nebyl spotřebitel.
  • ČOI nebyla věcně příslušným subjektem pro mimosoudní řešení spotřebitelského sporu.
  • Návrh byl podán po uplynutí lhůty 1 roku od uplatnění práva u prodávajícího poprvé.
  • Návrh nebyl podepsán, přestože byl spotřebitel požádán o podepsání návrhu.
  • Návrh nebyl doplněn, přestože byl spotřebitel vyzván k doplnění návrhu a dodání podkladů, které dokazují jeho tvrzení.
  • Návrh byl zjevně bezdůvodný.
  • Ve sporu již rozhodoval soud.

 

Od začátku fungovaní mimosoudního řešení sporů (od 1. února 2016) eviduje Česká obchodní inspekce celkem 1383 žádostí o zahájení mimosoudního řešení sporů. Z toho 223 bylo úspěšně ukončeno dohodou obou stran, dále 249 bylo ukončeno marným uplynutím lhůty (tedy k dohodě strany nedospěly).

 

Nejčastěji se žádosti o zahájení mimosoudního řešení sporů týkají neuznané reklamace spotřebního zboží, problémů s e-shopy, sporů ze služeb (smlouvy o dílo, cestovní smlouvy, pojišťovnictví).

 

Povinnosti podnikatelů:

Účelem ADR není zatěžovat podnikatele. Přesto musí podnikatelé mít na paměti, že nově od 1. května platí také povinnost informovat o mimosoudním řešení sporů. Nesplněním této povinnosti se podnikatel také vystavuje sankci až do výše 1 000 000 Kč. Veškeré potřebné informace a rady Česká obchodní inspekce uvádí na svých www stránkách v sekci pro podnikatele: http://www.coi.cz/userdata/files/2016-adr/web-info-pro-podnikatele-edittv.pdf.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient