Tepelná čerpadla – jak fungují

Tepelná čerpadla – jak fungují

Tepelná čerpadla jsou alternativní zdroje energie. Jde o stroje, které umožňují odebírat teplo z vody, vzduchu nebo země. Obvykle jej odebírají z chladnějšího místa a předávají na místo teplejší.  Tepelná čerpadla se pak podle toho, odkud teplo získávají, označují jako typy „vzduch/voda“, „země/voda“, nebo „voda/voda“. Teplo získané z okolí se shromažďuje v chladivu, které je stlačováno kompresorem, a tak dochází k tvorbě vyšší hladiny tepla. Toto teplo můžeme následně využívat. Takto zjednodušeně by se dal popsat princip fungování tepelných čerpadel.

Vzduch je jako zdroj tepla nejdostupnější a z ekologického hlediska nejvýhodnější. Výhodou je také to, že klimatické podmínky naší republiky jsou díky dlouhé, ale mírné topné sezoně celoročně příznivé, takže účinnost čerpadel je neustále velmi vysoká a jejich provoz velmi ekonomický. Poměr cena/výkon je ideální a pořizovací cena je nejnižší ze všech typů tepelných čerpadel. Proto jsou tepelná čerpadla „vzduch/voda“ ideálním řešením pro novostavby a pro rekonstrukce starších topných soustav, kde například nelze využít jiný zdroj tepla z prostorových či finančních důvodů.  Nezanedbatelnými výhodami jsou též vysoká spolehlivost a nízké emise hluku.

Jaké funkce může tepelné čerpadlo plnit? Tepelným čerpadlem lze snadno a levně topit. Některé typy tepelných čerpadel umožňují využívat odpadní teplo pro ohřev teplé užitkové vody či vyhřívat bazén. Výparník tepelného čerpadla „vzduch/voda“ musí v určitých intervalech odtávat, a proto jsou tato čerpadla vybavena možností reverzace. Čerpadlo tak můžete využít i jako klimatizaci. Pokud jej používáte k větrání, můžete získat vzduch bez prachu a použijete-li patřičné filtry, pak i bez alergenů. Tím způsobem zvýšíte kvalitu vzduchu ve vašich prostorách. Prostě a jednoduše: kvalitní tepelná čerpadla dokážou pokrýt většinu nároků – a nejen na vytápění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient