Jak zajistit kovu delší životnost a předejít nežádoucí korozi? Zřejmě nejefektivnějším řešením je povrchová úprava zvaná tryskání kovu. Využívá se napříč strojírenstvím, chemickým průmyslem, potravinářstvím a dalšími obory. Ať už je vašim cílem prevence koroze na větších plochách nebo menších součástkách, skvělého výsledku dosáhnete právě tryskáním a následným nátěrem.
Tryskání kovu má různé formy
Tryskání kovu je jeden z nejúčinnějších postupů. Nejedná se však pouze o jedinou metodu, ale několik specifických druhů. Běžně využívanou metodou je pískování, které spočívá v tryskání jemného abraziva (písku) na povrch materiálu. Neméně populární jsou metalizace (změna struktury) a nanesení další vrstvy kovu. Tryskání vždy vede k perfektnímu očištění povrchu a jeho přípravě na další úpravu.
Prevenci před korozí se nevyplácí podceňovat. V momentě, kdy materiál začne korodovat a rez se rozšíří, není snadné se jí zbavit. K opracování kovů se využívá ocelová drť, ale také struska a křemičitý písek. Jak tryskání, tak pískování jsou velmi oblíbené metody a využívají se při odstraňování rzi nebo starších nátěrů. Zařízení potřebné pro aplikaci je mobilní, a tryskání lze proto provádět téměř kdekoliv.
Po důkladném očištění následuje nátěr, který zajistí, aby materiál dále nekorodoval. Vhodně zvolená povrchová úprava je důležitá také z jiných důvodů – dodá materiálu požadovaný lesk nebo odolnost proti chemikáliím.
Jak vypadají předměty po aplikaci?
V praxi se tryskání kovu aplikuje na menší součástky, okapy na rodinných domech nebo automobily. Prevence je vždy výrazně levnější než opravy v momentě, kdy koroze výrazně znehodnotí materiál. Tryskáním lze odstranit i velmi hrubou rez, o čemž se můžete přesvědčit na vlastní oči ve fotogalerii na www.tryskani-kovu.cz. Tryskání kovu pod taktovkou profesionálů nemůže dopadnout jinak.