Uber dává příležitost neslyšícím

Uber teď díky moderním technologiím nabízí sluchově postiženým, aby se stali partnerskými řidiči. Drobná softwarová změna aplikace totiž umožní neslyšícím řidičům rychle a efektivně komunikovat s cestujícími pomocí vizuálních upozornění a textových zpráv. Podle některých odhadů má až třetina neslyšících v aktivním věku problém uplatnit se na trhu práce – patří přitom k nejbezpečnějším řidičům na silnicích, 100% koncentrovaných na řízení. Neslyšícím a nedoslýchavým řidičům přináší Uber nejen novou možnost integrace do společnosti, ale i flexibilní pracovní příležitost.1477487162_uber21

Uber aktuálně spolupracuje v Praze již s 28 sluchově postiženými partnerskými řidiči, to je nejvíce partnerských řidičů z měst střední a východní Evropy, kde Uber působí – díky této iniciativě společnost doufá, že se za volant podaří přilákat další zájemce. Situace osob se zdravotním postižením na pracovním trhu je totiž tristní: podle výsledků Českého statistického úřadu z roku 2013 žije v ČR zhruba 86,5 tis. sluchově postižených osob. Odhaduje se, že zhruba jedna třetina z nich má potíže s uplatněním na trhu práce. Snahou společnosti Uber spolu s obecně prospěšnou společností Tichý svět je snížit tyto statistiky a pomoci poskytnout zaměstnání lidem, kteří mají na trhu práce velmi znevýhodněnou pozici.

„V roce 2016 se podařilo pomoci sehnat zaměstnání 102 osobám z 330. Věříme, že díky aktivitám společnosti Uber se tyto statistiky v tomto a příštím roce ještě zlepší. Na našich klientech je vidět, že pokud je jim poskytnuta možnost pracovat, neuvěřitelně si toho váží. To má pak samozřejmě pozitivní dopad na jejich ekonomickou situaci, ale i na jejich psychiku,“ říká Olga Blahovcová, vedoucí sociálních služeb obecně prospěšné společnosti Tichý svět.

To, že řidiči se sluchovým postižením jsou velkým přínosem i pro Uber, dokládají data společnosti: nedoslýchaví řidiči dostávají ta nejvyšší hodnocení. V průměru je to 4,82 hvězdičky (nejlepší hodnocení 4,9) oproti běžnému průměru hodnocení partnerských řidičů 4,78 (z pěti možných). Nové funkce v aplikaci mají usnadnit partnerským řidičům komunikaci tak, aby uskutečnili ještě více bezpečných a spolehlivých jízd, aniž by měli pocit, že kvůli sluchovému postižení někoho obtěžují nebo se kvůli tomu musí stydět.

Sluchové postižení s sebou přináší mnoho specifik v samotné komunikaci, proto mezi nové funkce upravené aplikace Uber patří:

– vizuální upozornění na nové zakázky (blikající světlo místo zvuku)

– možnost výměny telefonického kontaktu s neslyšícím řidičem za textovou zprávu

– upozornění vybízející uživatele k detailnímu určení cíle jízdy už při jejím objednávání

– automatická upozornění uživatele o jízdě s neslyšícím řidičem ještě před jejím zahájením

Možnosti, jak se stát řidičem pro Uber, jsou dvě: mohou se stát sami partnerskými řidiči nebo je tu možnost zaměstnání přes smluvní partnery, kteří tyto lidi přímo zaměstnají.

Profil Hany Wiesnerové (partnerská neslyšící řidička společnosti Uber):

Hana Wiesnerová z Prahy (40 let) působí jako partnerská řidička společnosti Uber již šest měsíců. Podle jejích slov ji tato činnost radikálně změnila život. Najít práci se sluchovým postižením není podle ní vůbec jednoduché. Dříve pracovala jako uklízečka, což je monotónní práce, která ji samozřejmě nijak zvlášť nenaplňovala. Naopak práce pro Uber jí připadá velmi různorodá, setkává se ze zajímavými lidmi a je časově flexibilní, což velmi oceňuje. I reakce zákazníků, kteří s ní jezdí, je pro paní Wiesnerovou obrovskou motivací: “Často se stane, že mi napíšou děkovný vzkaz nebo že by se mnou rádi jeli příště zase.”

Uber zaznamenal pozitivní zpětnou vazbu i na další řidiče se sluchovým postižením, se kterými spolupracuje:

– „I přes to, že neslyší, tak jsme dokázali změnit trasu a odvézt kamaráda. Krásně udržovaný vůz a dobrá jízda. Doporučuji :).“

– „Díky! Všechna čest neslyšícím a o to více obezřetným řidičům. Jen tak dál!“

– „Velmi oceňuji zapojení neslyšících. Velké plus!“

Uber vytvořil speciální webové stránky pro registraci neslyšících a sluchově postižených partnerských řidičů – registrovat se mohou zde: http://t.uber.com/beethovenpraha.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient