Úsvit: Vládo, neignoruj Vitáskovou

logo usvit

Úsvit: Vládo, neignoruj Vitáskovou

Podpora na obnovitelné zdroje energie tvoří 15 procent z ceny elektřiny. Kvůli tomu společně všichni zaplatíme ročně solárníkům a spol. 45 miliard korun. Seškrtání těchto dotací navrhuje Úsvit projednat v rámci opozičního okénka.

Předsedkyně ERU Alena Vitásková ve věci solárních dotací podala trestní oznámení, které protikorupční policie odložila. Velmi zajímavé ale je, že tato kauza byla opět otevřena útvarem pro odhalování organizovaného zločinu plukovníka Šlachty v rámci akce Vidkun. Jak všichni víme, dnes už pan Šlachta v čele útvaru není, což vzbuzuje důvodné pochybnosti o nezávislosti vyšetřování v této věci. Je třeba také připomenou, že už od února šetří policie i trestní oznámení Úsvitu za to, že vláda nezákonně vyplácí podporu solárníkům v rozsahu 4 mld. Kč měsíčně.

„Ve Sněmovně je už skoro půl roku zaparkovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Tato naše novela, kterou budeme předřazovat, zavádí mechanismus definující limity maximálního množství energie, na které je výrobce oprávněn nárokovat podporu za obnovitelné zdroje. Díky tomu se solárníkům nevyplatí ani koruna navíc, než je nezbytně nutné. K přemrštěnému vyplácení dochází i přes urgence předsedkyně ERU, které vláda ignoruje,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Marek Černoch.

Slova Úsvitu potvrdila i předsedkyně ERU Alena Vitásková: „Nejen vládu jsem opakovaně upozorňovala na přemrštěnou podporu a nerovné podmínky v oblasti fotovoltaiky a žádala jsem o nápravu. V této souvislosti úřad podal již před 3 lety podnět příslušným orgánům, zda nedošlo k trestnému činu vzhledem k tomu, že tato pře-kompenzace může činit až 162 mld. Kč.“

Poslanci Úsvitu si pozvali předsedkyni ERU zejména kvůli aktuální informacím o nových tarifech elektřiny a legálnosti výplaty podpor.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient