Václav Havel očima svých osobních fotografů na výstavě v DOXu

Centrum současného umění DOX připravilo rozsáhlou výstavu u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla. Výstava HAVEL představuje několik set fotografií dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě Václava Havla jako dramatika, politika, prezidenta i občana. Fotografie doplňují dosud nezveřejněné videozáznamy dokumentaristy Petra Jančárka z posledních tří let prezidentova života.

Havel / 28. 10. 2016 – 13. 2. 2017

Vaclav Havel by Tomki Nemec, Photographs Praha, prosinec 1989
Vaclav Havel by Tomki Nemec, Photographs
Praha, prosinec 1989

Tomki Němec (*1963) byl dvorním fotografem prezidenta Václava Havla v letech 1989 – 1992 a v období let 1997 – 2003 byl přizván k dokumentování oficiálního života prezidenta jako jeden z členů nově vytvořeného týmu fotografů. V roce 2001 vydal knihu s výběrem snímků z Havlova prvního prezidentského období. Dvakrát byl oceněn v soutěži World Press Photo, z toho jednou za fotografii Václava Havla v přílivové vlně na portugalském pobřeží Atlantiku.

V současnosti vydává fotografickou publikaci Václav Havel – Tomki Němec – Fotografie., která bude v Centru DOX pokřtěna 24. listopadu. Na začátku bylo 67 tisíc záběrů, z nichž se vybralo asi 250 fotografií pro knihu. Asi dvě třetiny snímků z knihy jsou pak vidění na výstavě.

„Ta atmosféra 90. let byla úžasná a nadupaná energií do takové míry, že si to mnohdy uvědomíte až zpětně. Snímky, které jsem ještě před 15 lety přecházel bez povšimnutí, jsou dnes daleko aktuálnější. I z toho důvodu je v knize i ve výstavě hodně fotek, které jsem nikdy předtím nezveřejnil,“ říká Tomki Němec.

Bohdan Holomíček (*1943) se seznámil s Václavem a Olgou Havlovými v roce 1974 a od té doby se stal dokumentátorem společenských a kulturních událostí nejen na jejich venkovském sídle Hrádečku. Nafotil nespočet lidí, od těch obyčejných až po známé osobnosti disentu. Nezaměnitelný způsob instalování fotografií se stal součástí Holomíčkova autorského rukopisu. Do svých snímků ručně vpisuje datace a komentáře a fotografie instaluje v řadách nad sebou a vedle sebe. Stejně prezentuje své fotografie na výstavě v DOXu.

„Je to jakási mozaika našich životů a Václav je v ní takovým průvodcem. Dalo by se i říct, že je to průřez naším celoživotním přátelstvím,“ říká Bohdan Holomíček o snímcích, které zároveň v těchto dnech vydává v podobě fotografické knihy, zachycující okamžiky z disidentských let i prezidentského období Václava Havla.

Filmové záběry, které v podobě krátkých komponovaných sestřihů doplňují Holomíčkovy a Němcovy fotografie, natočil režisér a kameraman Petr Jančárek(*1959). S Václavem Havlem spolupracoval od roku 2003 jako autor jeho videopozdravů, rozesílaných do celého světa, a spolu s Martinem Vidlákem v následujících letech připravil v koprodukci s Českou televizí dokumentární trilogii o Havlově federálním prezidentském období Václav Havel, Praha – Hrad, jejíž první díl získal Hlavní cenu poroty na festivalu Politics on Film ve Washingtonu.1477584552_uvedtecopyright_cbohdanholomicek_1978hradecek1

Václav Havel v roce 2009 Petra Jančárka požádal, zda by „natočil zbytek jeho života“. Až do prosince 2011 pak Jančárek podrobně zaznamenával s kamerou v ruce Havlův oficiální i soukromý život.

V DOXu je veřejnosti zpřístupněna ve formě krátkých, umělecky zpracovaných videí část natočeného záznamu. Časosběrný materiál jako takový bude základem celovečerního dokumentárního filmu, určeného pro celosvětovou distribuci.

„S Václav Havlem jsem zažil opravdu úžasné chvíle, nejvíc mi chybí jeho jemný humor, odvaha a síla. Bylo by ale hloupé schovávat se za slzy nad jeho odchodem, spíš bychom měli něco pořádného dělat a inspirovat se jeho schopností hlasitě a veřejně pojmenovávat věci tak, jak jsou,“ dodává Petr Jančárek.

Doprovodný program k výstavě zahrne diskuzní, filmové i hudebně-literární večery.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 28. října 2016 – 13. února 2017.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient