Objednali jste si nová okna či těžký HS portál a montážní firma přijela na staveniště vybavena nejmodernějšími prvky vakuové techniky? Pro někoho běžná věc, pro jiného překvapení. Vakuové přísavky a manipulátory se stále více prosazují ve všech oblastech lidské činnosti spojených s montáží a manipulací obtížně uchopitelných břemen.
Vakuová technika pomůže s bezpečnou montáží skleněných výplní i stavebních panelů
Přísavky a manipulátory pracující na principu podtlaku si rychle a bezpečně poradí s montáží velkoplošných stavebních komponentů. Ať již jde o okenní výplně, stěnové panely či střešní krytinu, vždy se najde řešení, jak s využitím vakuové techniky práci zkrátit a usnadnit. Podtlakové přísavky a manipulátory proto stále častěji využívají především stavební firmy či společnosti vyrábějící a montující okna a dveře. Pro ně je vakuum technologií snižující náklady finanční i časové. Podtlakové přísavky v kombinaci s minijeřáby totiž velice snadno nahradí nákladná výložníková ramena a komplikované vázání břemene.
Podtlaková zařízení se stávají součástí moderního stavitelství
Při stavbě výškových budov nastávají často situace, při nichž je potřeba zajistit přesné usazení a ukotvení oken, dveří či stavebních nebo střešních panelů ve výšce několika metrů. V případě, že má být práce provedena rychle a bez nehod, je potřeba využít moderní techniku, protože v minulosti používané technologie si s těmito úkoly již neporadí. V porovnání s tradičním vázáním břemen poskytuje vakuová technika celou řadu výhod, mezi nimi jmenujme:
- Vyšší efektivitu a kratší čas realizace.
- Menší zatížení pracovníků.
- Vysokou přesnost a preciznost manipulace a usazení komponent.
- Nižší procento defektů vzniklých vlivem montáže.
Speciální vakuová zařízení pro manipulaci s tabulovým sklem
Přestože si podtlaková zařízení poradí s uchycením a manipulací neskladných břemen z rozmanitých materiálů, mezi jinými například sádrokartonem, pórobetonem, kamenem či plechem, nejdůležitějším materiálem, který vyžaduje jejich použití je sklo a skleněné tabule. Toto si uvědomují i výrobci podtlakových přístrojů a zaměřují se proto na vývoj speciálních vakuových manipulátorů na sklo.
Vakuové manipulátory
Ty disponují obvykle modulární konstrukcí složenou ze 4 přísavných talířů umístěných do kříže, jejichž celková nosnost je až 400 kg. Ta není stanovena náhodou. Zhruba tolik váží největší HS portály a PSK dveře. Bezpečnost manipulace bývá u tohoto typu zařízení zvýšena díky vybavení manipulátorů dodatečnými pojistkami, které se aktivují v případě poklesu vakua. Na to mimochodem upozorní obsluhu akustický signál.
Ruční vakuové přísavky
V rámci celé řady menších staveb, kde by vakuový manipulátor představoval zbytečně drahou variantu pro manipulaci s tabulovým sklem, lze využít i podtlakové ruční přísavky, které jsou omezeny maximální nosností 80 kg a stejně jako manipulátory i jistou robustností skla. Podtlakovým zařízením se doporučuje transportovat tabulové sklo od tloušťky zhruba 5 mm, tenčí by vlivem podtlaku mohlo popraskat.
Před finálním zakoupením si vše vyzkoušejte
Přemýšlíte o pořízení vakuových přísavek či manipulátorů pro zaměstnance vaší firmy, ale nejste si jisti, které z těchto zařízení bude nejvhodnější? Podtlaková zařízení většiny dodavatelů si můžete nejprve nezávazně vyzkoušet a nechat si od proškolených odborníků vysvětlit způsoby správné manipulace. Teprve poté se můžete zodpovědně rozhodnout, zda svým zaměstnancům hned zpočátku pořídit vakuový manipulátor či zda budou zatím stačit ruční vakuové přísavky.
Plánujete pro svoje podnikání zakoupit některý z prvků moderní vakuové techniky?
Hledáte způsob, jakým by se dal ušetřit čas vašich zaměstnanců a vakuová technika se vám jeví jako cesta správným směrem?
Vyzkoušeli jste si již vakuový manipulátor či přísavku?
Co na jeho možnosti říkáte?
Svěřte se nám se svým názorem v komentářích! Zajímá nás, co si myslíte!