Vertikální žaluzie jsou skvělou technikou pro domácí stínění

Vertikální žaluzie jsou ve své podstatě svislé látkové lamely, které jsou v horní části připevněny k posuvné dráze a ovládány plastovou hůlkou, případně řetízkem. Stejně tak jsou jednotlivé lamely spojené závažím, jehož úkolem je zajistit rovnoměrné zatížení žaluzií po celé délce kolejnice bez ohledu na to, zda jsou zcela roztažené, nebo naopak stažené k sobě, aby do interiéru propouštěly více světla zvenčí.

Vertikální žaluzie jsou ve spodní části spojeny řetízkem, který slouží ke stabilizaci látkových lamel. Představují univerzální stínící techniku, jež se dokonale hodí do většiny místností v domácnosti, ale i do komerčních prostor. Zkrátka sluší obývacímu pokoji, jídelně, kuchyni, ovšem i kancelářím jakékoliv velikosti. Stejně tak jsou ideální do prosklených zimních zahrad. Možnosti jsou nekonečné.

Konstrukce je poměrně jednoduchá, přitom je však navržena tak, aby umožňovala perfektní kontrolu nad soukromím i světlem v jakémkoliv prostředí. Vertikální žaluzie se naklápějí a otáčejí podle toho, jak velkou mezeru požadujete, a navíc je možné je zcela stáhnout, čímž do místnosti pronikne více přirozeného světla. Současně neztrácí ani po designové stránce a žaluzie vertikální se stanou estetickým prvkem místnosti.

Vertikální žaluzie získávají na oblíbenosti

Svislé žaluzie jsou často historicky spojovány s nevzhlednými kancelářskými žaluziemi, a jsou tak označované za laciný doplněk. Nicméně výrobní technologie se výrazně zdokonalily a starobylou sadu vertikálních žaluzií postupně nahradily designové kousky, které zapadnou i do moderních či nadčasových interiérů. Vyznačují se navíc dlouhou životností a místnosti vtiskávají punc elegance.

Pokud tedy jde o vertikální žaluzie, zachovávají si všechny výhody i všestrannost, díky čemuž se staly populární, jen jsou tentokrát v mnohem lepším kabátu.

Výhody

V první řadě je nezbytné zmínit, že vertikální žaluzie do oken mají hned několik předností, které vás přesvědčí o tom, že investovat do nich je opravdu dobré rozhodnutí.

Vertikální žaluzie poskytují vysokou úroveň kontroly nad světlem i soukromím. Lamely můžete mít buď zcela, nebo částečně otevřené či zavřené. Zároveň si je můžete naklápět v takovém rozsahu, v jakém chcete filtrovat světlo, a umožnit výhled ven, aniž by ostatní viděli dovnitř. Chráníte své soukromí od zvídavých pohledů kolemjdoucích.

Vyznačují se výbornou tepelnou účinností, která pomáhá regulovat teplotu v místnosti tím, že v létě nepustí zvenčí slunce (a teplo) do interiéru, a naopak v zimě izolují od chladu.

Vertikální rolety jsou výborným řešením pro široká, vysoká a obecně velká okna, protože jsou lehké a snadno se ovládají.

Svislé žaluzie jsou nenáročné na údržbu, neboť se na nich nehromadí prach a jednoduše se i čistí, o čemž se však rozepíšeme ještě níže v tomto článku.

Poslouží v kuchyni i koupelnách, přičemž existují vertikální žaluzie látkové, vinylové, ale i z PVC. Voděodolné materiály zvládnou vlhkost a kontakt s vodou bez problémů. Jelikož jsou lamely nehořlavé, uspějete s nimi i v kuchyni.

Sluší zimním zahradám, protože žaluzie je možné podle potřeby použít buď k částečnému filtrování, nebo k úplnému blokování slunečního světla. Doplňují jakákoliv okna zimní zahrady, ať už jsou dlouhá a vysoká, nebo složená z několika menších oken.

Soukromí je na prvním místě

Vertikální žaluzie jsou vhodné pro zajištění soukromí, neboť v tomto ohledu poskytují asi tolik kontroly jako všechny ostatní žaluzie. S lamelami můžete otáčet po celé délce, a tak mohou být buď zcela otevřené, nebo i zavřené. Zároveň si můžete nastavit úhel tak, abyste propouštěli potřebné světlo a zachovali si výhled, aniž byste se vzdali svého soukromí.

Jestliže si necháte vyrobit vertikální žaluzie na míru, zvolíte si, na jakou stranu je chcete rolovat. V případě potřeby je možné je rozdělit na polovinu, přičemž každá polovina se bude rolovat na opačnou stranu. O dalších způsobem ovládání se dočtete v dalších řádcích tohoto článku.

Izolace

Při úplném zatažení vertikální žaluzie vytvářejí další izolační vrstvu, jež snižuje tepelné ztráty a šetří energii. V letních měsících také odráží slunce a snižují vnitřní teplotu v místnostech.

Pokud sáhnete po takzvaných zatemňujících vertikálních žaluziích, potom máte jistotu, že jsou izolační vlastnosti lepší, neboť látka je o něco silnější než obvykle.

Jsou vertikální žaluzie lepší než horizontální žaluzie?

Odpověď není až tak jednoznačná, protože není možné říct, jestli jsou lepší vertikální, nebo horizontální. Spíše záleží na tom, co od stínící techniky vyžadujete po funkční i estetické stránce.

Vertikální žaluzie jsou však poměrně lehčí než většina typů horizontálních alternativ, což může být značnou výhodou, pokud potřebujete obzvláště velkou žaluzii. Horizontální žaluzie jsou docela těžké a těžkopádné na ovládání, jakmile se překročí určité rozměry.

Co se týče filtrování světla a řízení soukromí, obě možnosti nabízí stejně vysoký stupeň ochrany, přičemž jediný rozdíl je v tom, že vertikální žaluzie mají zavěšené lamely svisle, zatímco horizontální je mají vodorovně. Ve výsledku se tak liší především ve vzhledu.

Údržba a čištění vertikálních žaluzií

Stejně jako většina ostatních věcí v domácnosti i vertikální žaluzie potřebují jednou za čas pořádně vyčistit. Naštěstí, i když není čištění tak snadné, nevyžadují ho tak často. Při pravidelné údržbě mohou vydržet dlouho pěkné. Proces čištění je následující.

1. Sejměte žaluzie z kolejnice

V první řadě sejměte lamely z pojezdové kolejnice. Sundání žaluzií je obvykle rychlé, jelikož často je stačí odepnout či odcvaknout. Kolejnici otřete vlhkým hadříkem. Ještě můžete použít sprej na bázi silikonu a nastříkat ho na drážky, abyste zajistili bezproblémové posouvání žaluzií.

2. Omyjte je teplou vodou a mýdlem

Velký kbelík naplňte vodou, případně napusťte vodu do vany. Voda by měla být teplá, ovšem ne horká. Zkrátka by neměla přesahovat teplotu 30 stupňů Celsia. Jestliže má lamela závaží ve spodní části, tak tuto část drží pohromadě lepidlo, které by se horkou vodou poškodilo a těsnění se narušilo.

Teplá voda by měla stačit k odstranění případných skvrn, ale můžete použít šetrný čisticí prostředek, jako je prací prostředek určený na jemné tkaniny.

3. Skvrny vydrhněte houbičkou

Žaluzie velmi opatrně přejeďte měkkou houbou nebo hadříkem shora dolů. Pozor, nenechávejte je ve vodě namočené, protože by se mohly srazit a ztratit nehořlavé vlastnosti.

4. Položte lamely na rovnou zem, aby uschly

Lamely rozhodně nevěšte mokré, protože by se tím roztáhly. Zapomeňte i na sušičku, neboť v ní by se naopak smrštily. Před opětovným zavěšením je prostě nechte úplně uschnout, aby si zachovaly svůj tvar. Pokud vám zůstávají skvrny od vody, můžete je rychle přejet fénem nastaveným na nízkou teplotu.

5. Po uschnutí znovu žaluzie pověste

Jakmile je látka zcela suchá, zavěste žaluzie zpět na čistou kolejnici. Vertikální látkové žaluzie můžete také vyprat v pračce, ale musí to být na šetrný cyklus při teplotě ne vyšší než 30 stupňů Celsia. Potom je ale nedávejte do sušičky, opět je nechejte uschnout rozložené na zemi. Tkanina vertikálních žaluzií je jemná, a proto se může roztřepit.

Takové hloubkové čištění budete opakovat pouze jednou za čas, pokud budete žaluzie pravidelně povrchově čistit. K odstranění prachu použijte prachovku ve spreji, ale vždy si zkontrolujte, zda je pro tkaniny přijatelná, a vyzkoušejte ji na nenápadném místě, abyste se ujistili, že nezanechá stopy. Případně můžete použít stlačený vzduch. K odstranění nečistot a prachu je vhodný i měkký kartáč.

Pokud máte vysavač s kartáčovým nástavcem, i ten je vhodný k pravidelnému čištění vertikálních žaluzií. Pozor, vysávejte lamely shora dolů, abyste zachytili všechen prach a žaluzie se neodlepily.

Objednejte si vertikální žaluzie FOA

Vzhledem k tomu, že trh je velice rozmanitý a vnitřní stínící techniku poskytuje spousta firem, usnadníme vám výběr. Vertikální žaluzie FOA jsou precizně zpracované a nabízí se v pestré škále odstínů, takže si můžete do obývacího pokoje zvolit jinou barvu než do ložnice. Samozřejmě nechybí ani zatemňující lamely. Pouhým otočením řetízku si vykouzlíte v místnosti tmu a naopak.

Společnost FOA má k dispozici hned dvě různé šířky lamel, a to 89 mm a 127 mm, takže si na své přijde opravdu i náročný klient. Záleží na tom, jaká je vaše představa o výsledku.

V neposlední řadě si přizpůsobíte i způsob ovládání – zatahování může být směrem k ovládání, od ovládání, od okrajů ke středu či od středu k okrajům. Všechno záleží na tom, jaký druh oken máte, jak je máte situovaná a podobně. Důležité je, aby pro vás bylo ovládání praktické.

Vertikální žaluzie jsou moderní alternativa způsobu zatemnění a je správnou volbou do novostaveb s velkoformátovými okny i kancelářských prostor, na terasy či na balkonové okno. Poslouží dokonce i k rozdělení nějakého většího prostoru. Využití je prostě všestranné.

FOA má kvalitní zákaznický servis a v případě zájmu vám zašle vzorky zcela zdarma, abyste si mohli vybrat konkrétní barvu látky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient