Vychází nový Průvodce vymáháním pohledávek v zahraničí

Prakticky žádná oblast podnikání není imunní vůči rizikům spojeným s mezinárodním obchodem a vůči špatné platební morálce způsobené krátkodobými či dlouhodobými problémy odběratelů. Orientace v právním prostředí a ekonomické situaci zemí, ze kterých pocházejí jednotliví dodavatelé, v takové situaci není zrovna jednoduchá. Pomoc představuje Průvodce vymáháním pohledávek v zahraničí sestavený specialisty pojišťovny Atradius. Jeho už desáté vydání pokrývá 42 zemí včetně České republiky.1470164936_Atradius-prirucka[1]

V případě České republiky se platební morálka firem až do poloviny roku 2015 zlepšovala, situace se ale obrací a v návaznosti na globální ekonomické problémy se i na našem území očekává její zhoršení. Platební morálka navíc podléhá i sezonním výkyvům a během letních měsíců lze vystopovat její výrazné zhoršení oproti zbytku roku. Zhoršení vymahatelnosti pohledávek je ale na obzoru i v dalších zemích a odborníci předpovídají, že může nastat i u velkých, donedávna stabilních podniků. V závěru roku 2015 například došlo k několika bankrotům britských společností podnikajících v oboru zpracování kovů a problémům čelí i těžařské společnosti (bankroty amerických Arch Coal nebo Peabody Energy). Přehled o možnostech, jak se domoci svých pohledávek, a o formách jejich zajištění se v takové situaci stává jedním z klíčových aspektů podnikání.

Příručky obsahují podrobné informace o více než čtyřech desítkách zemí

Český export vzrostl v roce 2015 meziročně o více než 7,2 % a dosáhl tak celkové hodnoty téměř 4 biliony korun. Největší podíl má na tomto růstu export do Německa (9% nárůst), naopak vývoz do tradičně silného Ruska poklesl o téměř 31 %. I z tohoto důvodu bylo možné zaznamenat nárůst orientace českých exportérů na mimoevropské trhy – Čínu, Brazílii, Indii, Vietnam nebo Turecko. Tedy zajímavé, ale zároveň rizikové oblasti. Právě orientace v prostředí známých, ale i méně známých států je jedním z hlavních cílů Průvodce vymáháním pohledávek v zahraničí.

„Každá ze studií, včetně té české, je sestavena specialisty se znalostí prostředí dané země. Naším cílem je podpořit podnikání podnikatele tím, že jim pomůžeme zvolit správný a efektivní přístup k vymáhání dluhů. Naše studie dokážou u každé jednotlivé země vysvětlit specifika tamního trhu vzhledem k otázce vymáhání dluhů a poskytnout tak komplexní a přitom velmi detailní představu o možných rizicích,“ říká generální ředitelka pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Průvodce týkající se jednotlivých zemí obsahují kromě základního přehledu výkonu ekonomiky daného státu (HDP, růst HDP, největší průmyslová odvětví, salda zahraničního obchodu nebo úspěšnosti vymáhání pohledávek) také konkrétní informace o klíčových procesech a institucích, se kterými se mohou podnikatelé setkat v případě vymáhání pohledávek od svých dodavatelů. Jedná se například o specifika smírného narovnání, regulace týkající se vymáhání pohledávek, průběh soudních řízení, procesy insolvence a řadu dalších.

Průvodce vymáháním pohledávek v zahraničí je dostupný online a zdarma

Příručku je možné stáhnout zdarma na

http://www.atradiuscollections.com/cz/updates-publications/international-debt-collections-handbook.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient