Jak zvolit bankovní účet, za který si banka neúčtuje

Jak zvolit bankovní účet, za který si banka neúčtuje

Lze si vybrat v dnešní době ideální bankovní účet? Lze se vyhnout placení bankovních poplatků? Klienti bank sami dávají ve zřejmost, že bankovní poplatky již dávno nejsou in. V roce 2016 se výnosy bankovních domů z poplatků ocitly na svém historickém minimu v rámci posledních deseti let. Jaký bankovní účet si tedy zvolit, aby z něj nebyly odčerpávány naprosto zbytečně peníze?

Ideální bankovní účet by měl být především zproštěn od veškerého možného placení poplatků. Samotné placení poplatků není pro nikoho příjemné, a je tedy i na místě vždy zvážit, zda je jejich placení skutečně nezbytné. Server bankovnipoplatky.com, takzvaný internetový ombudsman bankovních klientů, dlouhodobě upozorňuje na značné rozdíly, které se objevují na aktuálním finančním trhu. Především velké bankovní domy uplatňují rozsáhlé množství poplatků, které tvoří i ne zcela zanedbatelnou část jejich celkových příjmů.

Nicméně i tyto finanční kolosy se poslední dobou potýkají s poklesem těchto poplatků a odlivem určitého procenta klientů, což dokazuje i fakt, že podle zmíněného internetového serveru, který pracuje s daty České národní banky, výnosy bank z poplatků byly v roce 2016 na svém historickém minimu v rámci posledních deseti let. Čisté výnosy z poplatků a provizí tuzemských bank se v roce 2016 nacházely ve výši 32,35 miliardy korun, kdy tento výsledek byl o celé 2,3 miliardy korun nižší než v roce 2015.

Jak soukromé osoby, tak podnikatelé často volí osobní či podnikatelský účet zdarma. Tyto účty pak z většiny nabízí na českém trhu již ne zcela nově působící nízkonákladové banky. Tyto banky se stále více profilují jako efektivní konkurenční síla tradičních bank s dlouhou historií na našem trhu.

Nízkonákladové banky na trhu

Mezi nízkonákladové banky patří například Equa Bank, Air Bank či mBank. Tyto banky se přizpůsobily současnému trendu, který již není dlouhou dobu ve shodě s placením poplatků za zřízení a vedení osobního či podnikatelského účtu u finanční instituce. Naopak souzní s tržním prostředím, kdy absenci poplatků uplatňují jako konkurenční výhodu oproti tradičním bankovním domům. Nabídka účtu bez poplatků je i gestem důvěry vkládané do klienta, který tento krok může oplácet svou loajalitou a ta výsledně obohatí obě zúčastněné strany.

Nízkonákladové banky získávají stále více klientů, především díky uvedené redukci svých bankovních poplatků, mají ovšem i jisté nevýhody. Těmi jsou pak v praxi především omezený počet kamenných poboček a nezbytnost většinu úkonů řešit prostřednictvím internetového přístupu či mobilní aplikace. Tato skutečnost může odrazovat především zájemce seniorského věku, kteří jsou zvyklí na standardní postup docházky na pobočku a internet často nevyužívají.

Výhody nízkonákladových bank

Velkou výhodou nízkonákladových bank je, že rozumí psychologii svých klientů. Je pro ně zřejmé, že není adekvátní, aby banka zpoplatňovala realizaci platebních příkazů, a dokonce i zpoplatňovala klientovy příchozí platby. Všechny trvalé příkazy, platby inkasa musí být optimálně realizovány zdarma. Stejně tak je žádoucí eliminovat tzv. skryté poplatky, kterými jsou například i poplatky za zasílání ověřovacích SMS s kódem pro vstup do informačního systému. Stejně tak není relevantní zpoplatňovat výběr z bankomatů v České republice, neprobíhá-li skutečně nadbytečně často.

Další výhodou je i flexibilní komunikace těchto finančních domů prostřednictvím sociálních sítí, kde jsou zveřejňovány informace o nových finančních produktech, zprávy o odstávkách internet bankingu a podobně. Především však zde existuje možnost operativní komunikace online, kdy jsou klientovy dotazy rychle zodpovídány, aniž by musel čekat na emailovou či telefonickou reakci či se dostavit osobně na kamennou pobočku. Mnoho nízkonákladových bank umožňuje i využívání bankomatů ostatních bank, a to často i zcela zdarma. Počet vlastních bankomatů, kterými banka disponuje, tak není samotným určujícím kritériem pro výběr.

Možnosti pro podnikatele

Pro podnikatele může být často vhodným praktickým řešením firemní účet od nízkonákladové banky. Jednou z možností na trhu je například podnikatelský účet mKonto Business u mBank. Tento účet funguje zcela bez poplatků, kdy jsou tak klienti omilostněni od plateb za založení a vedení účtu, stejně tak jako za výběry v tuzemsku a v zahraničí nad částku 1 500 Kč. Všechny příchozí a odchozí tuzemské platby, trvalé příkazy i inkasní platby i okamžité převody mezi účty v rámci mBank se odehrávají rovněž zdarma. Bez poplatků je možné i měsíčně vložit v hotovosti na poště částku až 50 000 Kč.

V rámci založení účtu lze rovněž automaticky získat i debetní platební kartu MasterCard Debit Business. Jejím velkým benefitem pak je, že lze zpětně získat 1 % z každé transakce, která je prostřednictvím této karty realizována, a to až do výše 2 500 Kč měsíčně. Tato karta tak představuje pro klienta zajímavý benefit, nicméně finální rozhodnutí pro založení tohoto účtu by se mělo zakládat na vyhodnocení všech relevantních kritérií.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient