Helsinský výbor kritizuje zákroky policie

Helsinský výbor

Helsinský výbor kritizuje zákroky policie

Na sociálních sítích byl zveřejněn záznam amatérsky natočený odpovědným pozorovatelem o policejním zákroku z 23. dubna 2016 proti občanovi na autobusovém nádraží Praha Florenc. Postižený zjevně nenarušoval veřejný pořádek. Policie sama prostřednictvím mluvčího svého krajského ředitelství Tomáše Hulana sdělila, že ho hlídka probudila. Spánek zjevně není porušením veřejného pořádku. Policista povalil mladého muže na zem, a ten byl s ponižujícími urážkami odvezen na policejní stanici. Přítomní příslušníci armády přihlíželi a nezasáhli ve prospěch šikanovaného občana.

Pokud důvodem pozornosti hlídky složené z policisty a vojáků byly dredy na jeho hlavě, vracíme se do minulých totalitních časů, kdy určité úpravy hlavy (např. tzv. „mánička“) vedly k zákrokům tehdejšího Sboru národní bezpečnosti. Dnes to bývá uváděno jako smutný a trapný příklad tehdejšího diktátorského režimu. Hlídky složené z policistů a vojáků mají za úkol střežit veřejné prostory před případným ohrožením ze strany teroristů, nikoli šikanovat nevinné občany.

Policie požadovala občanský průkaz, který perlustrovaný cestující pravděpodobně neměl u sebe. Protože průkaz nepředložil, byly proti němu použity donucovací prostředky. K tomu ministr spravedlnosti Robert Pelikán sdělil: „Policie má právo požadovat prokázání totožnosti ve vyjmenovaných případech. To samozřejmě uděláte tím, že předložíte občanský průkaz. Nicméně když ho nemáte, je policie povinná poskytnout potřebnou součinnost k tomu, abyste se identifikoval.“ Krajský soud v Brně 5. listopadu 2015 v podobné kauze rozhodl, že cestující při tzv. rutinní policejní kontrole nebyla povinna předložit občanský průkaz; musel by být splněn některý z důvodů uvedených v zákoně o Policii České republiky 273/2008 Sb.

Zákrok na Florenci navázal na nedávnou řadu různých nepřijatelných činů policistů. K některým z nich již Český helsinský výbor zaujal kritické stanovisko a některé kauzy nebyly dosud dořešeny.

Obvinění studentky Kateřiny Krejčové z útoku na úřední osobu soud pravomocně odmítl.

V soudním spisu, o kterém informovala, se zákrok policie proti studentům a studentkám Filozofické fakulty UK, členům a členkám studentských spolků, proti Mladým Zeleným, Idealistům (platforma ČSSD) a zastupitelům za Zelené označuje bez jakékoli opory v zákoně jako zákrok proti „levicovým extremistům“ Policie se pokusila potlačit jejich Listinou základních práv a svobod garantované právo se shromažďovat.

Dalším nedávným pochybným policejním zákrokem byl pokus bránit Filmové a televizní fakultě AMU v protestním vyvěšení tibetské vlajky. Vysvětlení policie nebylo dostatečnou omluvou. Nešlo o přílišnou horlivost, ale o pokus potlačit v jednotlivém případě svobodu projevu garantovanou ústavním pořádkem ČR.

Jako nepřiměřené se jeví i některé veřejně probírané zákroky proti pokojným demonstrantům při návštěvě čínského prezidenta ve dnech 28. – 30. března. Tyto zákroky prošetřuje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Všechny tyto projevy působí jako překvapivě narůstající policejní zvůle. Policie se jeví jako zpolitizovaná a nerespektující plný rozsah občanských svobod a lidských práv. Je naprosto nezbytné, aby Milan Chovanec a vedení policie zaujali k těmto excesům jasný a odmítavý postoj. Jinak by ministr vnitra měl nést za špatné usměrňování policie politickou odpovědnost.

za předsednictvo Českého helsinského výboru

Táňa Fischerová, předsedkyně ČHV

Více na www.helcom.cz

e-mail: lucie.rybova@helcom.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient