Sex ve městě: Může urbanizace zvýšit porodnost?

Sex ve městě: Může urbanizace zvýšit porodnost?

Města mohou být za „hřbitovy porodnosti“ označována neprávem

– Zatímco urbanizace je na vzestupu, porodnost celosvětově klesá. Až dosud jsme si mysleli, že tyto jevy spolu vzájemně souvisí.

– Nicméně nové výzkumy ukazují, že porodnost ve 41 velkých evropských a amerických městech je ve skutečnosti o 7% vyšší, než je národní průměr v jednotlivých zemích

– A dokonce i města s nejvyššími náklady na život, jako jsou Londýn, New York nebo Stockholm vykazují zvýšenou porodnost

Přestože urbanizace byla historicky spojována se snížením porodnosti, aktuální výzkum mýtus, že města jsou „hřbitovy plodnosti“, vyvrací. Společnost Allianz nedávno provedla studii, která zjistila, že porodnost ve 41 velkých evropských a amerických městech je ve skutečnosti vyšší, než je národní průměr v jednotlivých zemích.

(Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20160411/353863-INFO )

Zatímco v posledních desetiletích zažívají města netušený růst, porodnost celosvětově významně klesá. Někteří odborníci na demografii si myslí, že se na poklesu porodnosti mohou podílet také životní podmínky, které lidi do měst přitahují, jako jsou například lepší přístup ke vzdělání, lepší možnosti získání zaměstnání pro ženy či lepší možnosti pro plánování rodiny.

Nicméně poslední průzkumy potvrzují, že města v rozvinutých zemích zažívají „mini baby boom“. Rozšířenost tohoto trendu potvrdil nedávný průzkum Divize penzijních produktů firmy Allianz, která je jednou z největších pojišťoven na světě. Výsledkem průzkumu byla skutečnost, že porodnost ve 41 velkých evropských a amerických městech je v průměru o 7% vyšší než je celonárodní průměr v zemi, kde se dané město nachází.

Pro účely tohoto výzkumu byla porodnost ve městech Evropy a USA vypočtena ze statistických údajů a porovnána s jednotlivými celostátními hodnotami porodnosti.*

Do průzkumu byla zařazena hlavní a velká města Evropy s více než 1 miliónem obyvatel. Odborníci zjistili, že vyšší porodnost se v těchto městech vyskytuje napříč hranicemi jednotlivých států. Například v Lisabonu byla průměrná porodnost o 50 % vyšší, než je celostátní průměr Portugalska, ve slovenské Bratislavě pak o 31 % vyšší a v britském Birminghamu pak o 17% vyšší.

V USA byla přepočtená hodnota porodnosti pro New York City o 5% vyšší, než je celostátní průměr, v Chicagu pak o 3 % vyšší a v Dallasu dokonce o 17% vyšší.

„Překvapující je, že města s nejvyššími náklady na život a nejvyššími cenami nájmů, mají i přesto vyšší porodnost než je celonárodní průměr v dané zemi,“ řekla Brigitte Miksa, ředitelka Divize penzijních produktů pojišťovny Allianz. „Platí to pro New York City, Mnichov (+5%), Londýn (+8%), Stockholm (+13%), Kodaň (+14%) a Oslo (+16%).“

Růst porodnosti v některých velkých městech je tažen zejména lepšími příležitostmi pro získání zaměstnání, které umožňuje rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, kvalitnější infrastrukturou s lepšími možnostmi pro hlídání a péči o děti, vyšší ochotou spolu žijících párů mít děti a také nárůstem imigrace.

Odborníci z pojišťovny Allianz nicméně varují, že i když je „baby boom“ ve městech pozitivním demografickým jevem, nedokáže to úplně vyřešit problémy související se stárnutím populace.

Z měst, která byla do výzkumu zařazena jenom Dallas a Birmingham mají průměr porodnosti na ženu 2,1, což je hodnota, kterou je nezbytně nutné udržet, aby se populace sama přirozeně obnovovala bez vlivu imigrace.

V pěti dalších městech – Bruselu, Stockholmu, Oslu, Londýně a New Yorku je hodnota porodnosti stále pod touto mezní hranicí.

Briggite Miksa říká, že „země stále potřebují hledat další způsoby k udržení svých populací a k financování veřejných služeb a penzijních systémů.“

Další informace:

Větší města, více dětí?

http://projectm-online.com/app/uploads/PROJECTM-Fertility-and-Cities-Demography-Special.pdf

* Přečtěte si zprávu, kde je popsána metodologie výzkumu

Jednotlivé odhady podléhají určitým rizikům, které jsou popsány v níže uvedeném právním prohlášení.

– Křížový odkaz: Fotografie jsou k dispozici u agentury AP Images (http://www.apimages.com) –

O společnosti Allianz

Společnost Allianz vytváří spolu se svými zákazníky a obchodními partnery jednu z nejsilnějších finančních komunit. Na zkušenosti, globální přítomnost, kapitálovou sílu a zajištění spoléhá více než 85 miliónů fyzických osob i firem, kteří využívají pojišťovacích a finančních služeb společnosti Allianz za účelem ochrany před riziky a pro optimální využívání finančních služeb. V roce 2015 měla pojišťovna Allianz zhruba 142 tisíc zaměstnanců v 70 zemích světa. Tržby společnosti dosáhly 125,2 miliardy Euro a provozní zisk pak 10,7 miliardy Euro. Podíly na zisku vyplacené našim zákazníkům dosáhly částky 107,4 miliardy Euro.

Podnikatelský úspěch společnosti na poli pojišťovacích služeb, asistenčních služeb a správy aktiv je založen na nabídce kvalitních a prověřených finančních služeb, jejichž smyslem je nabídnout zákazníkům možnost zajistit se před riziky vyplývajícími ze stárnutí populace a klimatických změn. Důležitými stavebními kameny firemní politiky společnosti Allianz SE jsou transparentnost a integrita.

Přečtěte si celé právní prohlášení na webové stránce: http://projectm-online.com/legal-statement

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient