Historie v pohybu: ŠKODA na výstavě Techno Classica v Essenu

Historie v pohybu: ŠKODA na výstavě Techno Classica v Essenu

› Cesta časem: ŠKODA představuje na světově významné výstavě veteránů průřez 121letou historií automobilky
› Milníky: Na stánku značky ŠKODA v hale 7 uvidí návštěvníci 15 automobilů a motocyklů z historie firmy
› Fascinace motorsportem: Od motocyklu Laurin & Klement z roku 1902 po soutěžní vůz ŠKODA Favorit ze světového šampionátu v rally 1993

ŠKODA na výstavě Techno Classica 2015ŠKODA Supersport 966

​Mladá Boleslav, 6. dubna 2016 – Automobilka ŠKODA představuje na veletrhu veteránů Techno Classica v Essenu od 6. do 10. dubna 2016 atraktivní pohled do své více než 120leté historie. Přibližně 200 tisíc návštěvníků se prostřednictvím 15 fascinujících vozidel vydá na cestu časem do minulosti automobilky. Nejstaršími vystavovanými exponáty na stánku značky ŠKODA budou tři motocykly Laurin & Klement z počátku minulého století, se kterými zakladatelé firmy položili základy úspěšné firemní historie motoristického sportu. Široká paleta vzácných exponátů zahrnuje také model ŠKODA 966 Supersport nebo soutěžní vůz ŠKODA Favorit, který se účastnil světového šampionátu v rally v roce 1993.

​Stánek značky ŠKODA na veletrhu Techno Classica v Essenu patří k populárním zastávkám všech příznivců klasických automobilů, youngtimerů a fanoušků historie motorsportu. „Letošní účast se nese v duchu hesla ,Historie v pohybu‘ a je věnována především několika fascinujícím tématům, táhnoucím se jako červená nit bohatou historií tradiční značky,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi. „Abychom mohli návštěvníkům předvést co nejzajímavější vozidla, vznikl stánek automobilky v hale č. 7 essenského výstaviště ve spolupráci ŠKODA Muzea a importéra ŠKODA AUTO Deutschland. Naše silná účast zde má svou logiku, vždyť ŠKODA je již sedm let v řadě nejúspěšnější dováženou značkou na náročný německý trh.“

Pro návštěvníky stánku s logem okřídleného šípu je připraven reprezentativní výběr vozidel od jízdních kol přes motocykly a osobní automobily, luxusní prémiovou produkci z Mladé Boleslavi i závodní speciály, spolehlivě zrychlující tep milovníků automobilové historie. Cílem je představit přelomové modely značky ŠKODA v širších souvislostech turbulentního 20. století. Tedy připomenout i dobové překážky, které se tradiční společnosti podařilo překonat díky nadšení týmu kvalifikovaných a vysoce motivovaných pracovníků, hrdých na tradice své značky.

Neodmyslitelnou součást společnosti ŠKODA AUTO představuje její dlouhodobě úspěšné angažmá na poli motoristického sportu. Tento strhující příběh odstartoval v roce 1901 úspěšnou účastí jednoválcového motocyklu Laurin & Klement v náročném dálkovém závodě z Paříže do Berlína a korunuje jej aktuální triumf vozu ŠKODA Fabia R5 v sérii APRC (Asia-Pacific Rally Championship). V Essenu si počátky úspěchů jednostopých strojů připomeneme díky motocyklům Laurin & Klement typ TB, L80 a CCR z let 1902 až 1905, k vidění bude ale také novodobá historie motorsportu v podobě soutěžního vozu ŠKODA Favorit F2 Rally z roku 1993.

Předválečnou produkci mladoboleslavské automobilky přiblíží skupina unikátních vozůL&K So/200, 110 a 110 Phaeton, doplněná zástupcem první generace vozuŠKODA Rapid v otevřeném provedení Cabriolet. Padesátá léta se nesou opět ve sportovním duchu díky dvojici famózních vozů ŠKODA 966 Supersport a 1100 OHC. Letošní 50. výročí zahájení výroby si v Essenu připomene dvoudveřová ŠKODA 1000 MBX, zatímco 40. jubileum od představení masově vyráběného typu ŠKODA 120 vedle tohoto typu doplní i stále oblíbenější ŠKODA Rapid a výjimečný prototyp T 742, který měl v rámci zkoušek motor vpředu a pohon předních kol – to vše v původní karoserii typu Š 120.

Další významnou událostí ve vývoji značky s okřídleným šípem ve znaku se stal 16. duben 1991: před 25 lety se automobilka ŠKODA stala součástí koncernu Volkswagen. K úspěšně spolupracujícím značkám Volkswagen, Audi a Seat tak přibyl tradiční český výrobce. Prvním vozem, vyvinutým po vstupu značky ŠKODA do koncernu Volkswagen, byl typ Felicia z roku 1994 a je logické, že i on je součástí expozice značky ŠKODA v Essenu.

Veletrh Techno Classica Essen je považován za největší výstavu v oboru historických vozidel na světě. V loňském roce jej navštívilo přibližně 190 000 návštěvníků a obsadilo více než 1250 vystavovatelů. Stánek značky ŠKODA se nachází v hale 7, kde jsou zastoupeny také další značky skupiny Volkswagen.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient