Hnutí ANO zvyšuje náskok nad druhou ČSSD, SPD těsně pod pěti procenty

Hnutí ANO zvyšuje náskok nad druhou ČSSD, SPD těsně pod pěti procenty

Aktuálně nejsilnější vedoucí hnutí ANO oproti minulému měsíci posílilo o jeden procentní bod a v červnu by mu dalo hlas v hypotetických sněmovních volbách 23,6 % voličů.

Druhá ČSSD, která by aktuálně získala podporu 18,2 % voličů, ve srovnání s květnovým šetřením společnosti SANEP naopak oslabila, a to o dvě desetiny procentního bodu.

Oproti minulému měsíci nedošlo z pohledu voličů k žádným zásadním událostem, a tak ani volební preference nevykazují žádné zásadní výkyvy. Nicméně za primární hybatele voličských nálad lze nadále považovat pro a proti uprchlickou problematiku, která se transformovala do otázek spojených s EU a do protiruských a protiamerických nálad, do nichž lze zahrnout i pro a proti zemanovské diskuse. Poněkud upozaděna je kauza Andreje Babiše „Čapí hnízdo“, a to díky kauze „Altner“ sociálních demokratů.

Třetí nejsilnější stranou je v i v červnu KSČM, která se těší přízni 14,2 % voličů.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se v červnu stala s podporou 11 % voličů ODS.

Pátou stranou, která by v červnu překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní sněmovny Parlamentu ČR, by byla TOP 09 s podporou 6,5 % voličů. TOP 09 by si tak oproti květnu polepšila o čtyři desetiny procentního bodu.

Lidovci se aktuálně těší přízni 6,1 % voličů, což je o jednu desetinu procentního bodu méně, než ukázal průzkum společnosti SANEP v minulém měsíci.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Těsně pod pětiprocentní hranicí by v červnu skončila se ziskem 4,9 % hlasů strana Tomio Okamury SPD, která aktuálně těží zejména z problémů svého největšího konkurenta kterým je strana Úsvit-NK, ale i z dlouhodobého postoje k otázkám uprchlické problematiky. Strana Tomio Okamury rovněž sbírá i protestní hlasy voličů, kteří jsou v otázkách právě uprchlické problematiky a postojů ve vztahu k EU nespokojeni s postojem vládní ČSSD.

Pěti procentní hranici atakují i Svobodní s aktuálním ziskem 4,6 % voličů, kteří nadále mírně posilují a jsou pro pravicové voliče jistou alternativou na pravicovém spektru.

Piráti se aktuálně těší přízni 3,8 % voličů.

Strana Úsvit-NK aktuálně získala podporu 2,1 % hlasů, což je oproti minulému měsíci další pokles o sedm desetin procentního bodu.

Starostové a nezávislí se pak aktuálně těší podpoře 0,5 % voličských hlasů.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:

Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d’Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází z červnového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 54,2 % rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. – 7. června 2016 na vybrané skupině 2.837 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 17.496 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 54,2 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Více na http:// www.sanep.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient