Máte všechny bezpečnostní prvky pro jízdu na kole?

Pomalu se blíží období, kdy spousta lidí začne vyrážet na kole do práce a do školy. Hlavně při snížené viditelnosti je vždy důležité dodržovat základní bezpečnostní zásady. Máte všechno vybavení, které vám pomůže jasně se ukázat dalším účastníkům silničního provozu, nebo pro ně budete neviditelní?

Světla a odrazky

Zákon říká, že při snížené viditelnosti musí být cyklista osvětlen vpředu bílým světlem a vzadu červeným světlem. Kromě toho se doporučují odrazky a další reflexní prvky vydávající typické odlesky při kontaktu se zdrojem světla. Dostatečným osvětlením sebe i svého kola předcházíte dopravním nehodám a chráníte hlavně svoje zdraví. Myslete na to vždy, když budete příliš líní upevňovat na kolo odrazky či světla. Náhoda je totiž nevyzpytatelná a i krátká cesta může být velmi nebezpečná.

Další zvýrazňující prvky

Kromě běžných odrazek a světel si můžete pořídit i další bezpečností prvky. Dobrou volbou je svítící ventilek. Ten se při otáčení kola spojí v souvislou osvětlenou kružnici a při pohybu budete ještě více vidět. Při použití různých barev navíc vytvoříte originální vzhled a dodáte svému kolu veselou atmosféru. Vybírat můžete z bílé, žluté, modré, zelené a červené barvy LED světýlka.

Dodržujte bezpečnost i mimo jízdu na kole

Při pohybu na vozovce i vedle je dobré dodržovat bezpečnostní zásady a snažit se být vidět. Dbejte nejen o sebe, ale i o své děti. Pořízení reflexní vesty se často jeví jako zbytečnost, ale pokud je na cestě do školy nepřehledný úsek, může odrazová vrstva zachránit klidně i život. Pamatujte na to, že prevence je mnohem lepší než případné zranění. Snaha o bezpečnost nikdy není přehnaná a většinou bývá jedině k užitku. Investice se přitom pohybuje v řádech desítek maximálně stovek korun a získaná větší bezpečnost je v některých situacích k nezaplacení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient