MÝTY O REFINANCOVÁNÍ ÚVĚRŮ

ZUNO

MÝTY O REFINANCOVÁNÍ ÚVĚRŮ

O přenesení úvěru do jiné banky koluje až příliš mnoho mýtů. Většinu lidí odradí od toho, aby něco udělali s nevýhodnými podmínkami jejich staré půjčky. Přečtěte si, jak to funguje opravdu.

Mýtus č. 1: S nevýhodným úvěrem už nejde nic udělat

Protože se úrokové sazby už několik let snižují, je snadné dnes získat půjčku za výhodnějších podmínek než například před dvěma lety. U staršího úvěru jde ušetřit tím, že si ho přenesete do banky, která nabídne výhodnější podmínky.

Je potřeba při tom sledovat úrokovou sazbu, dobu splácení, výši splátky, celkovou částku, kterou zaplatíte, ale i případné dodatečné poplatky. Může jít o poplatek za zřízení půjčky, poplatky za případné povinné pojištění, zasílání výpisů, nebo za SMS zprávy.

Mýtus. č. 2: Běhání z banky do banky

Na to, abyste si zajistili nejvýhodnější podmínky, nemusíte běhat po všech bankách. Pomocí online kalkulačky na webu banky si vypočítejte splátky a roční procentní sazbu nákladů, zkráceně RPSN. Takto zjistíte splátky i celkovou částku, kterou byste bance zaplatili. Běžně je možné ušetřit i tisíce korun. Právě celková částka, kterou nakonec zákazník zaplatí, by měla být tím hlavním ukazatelem při výběru půjčky.

Mýtus č. 3: Budu muset vyřídit horu papírů

K zadání žádosti v ideálním případě nepotřebujete žádné dokumenty, stačí jen telefon nebo počítač s internetem. V případě, že si banka bude potřebovat nějakou informaci ověřit, kontaktuje vás dodatečně. Nejčastěji banky požadují doložit výši příjmů.

Mýtus č. 4: Všechny banky nabízejí totéž a úspora je minimální

Pokud se rozhodnete přenesený úvěr splatit za stejnou dobu jako ve staré bance, díky nižší úrokové sazbě se sníží měsíční splátka a úvěr tak bude stát méně. Ne vždy však dostanete nejnižší nabídku avizovanou v reklamách či v kalkulačkách. Proto je férová jen taková kalkulačka, která uvádí už rovnou přesnou výši úroků, které dostanete. Žadatelé o refinancování si často neuvědomují, že kromě úroků je třeba si srovnat i celkovou cenu úvěru, tedy roční procentní sazba nákladů.

Mýtus. č. 5: refinancují se pouze úvěry z bank

Některé banky refinancují kromě bankovních úvěrů i půjčky z vybraných nebankovních institucí. Při refinancování je častokrát možné sloučit několik úvěrů, a to včetně kreditních karet a povoleného přečerpání. Vyplatí se sloučit více půjček do jedné. Správa jednoho úvěru ušetří čas i peníze.

Autor: Jozef Dudáš, specialista na úvěry ZUNO banky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient