Česká pojišťovna odhalila podvody za 464mil. Kč

Detektivové České pojišťovny loni odhalili pojistné podvody v rekordní výši 464 milionů korun

V loňském roce odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 464 milionů korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku
se jedná o nárůst ve výši 2,2 milionů korun. Nárůst odhalování podvodné činnosti je dlouhodobým trendem, za posledních pět let její objem vzrostl
o 186 milionů korun. Důvodem je nejen reálný nárůst pokusů o pojistný podvod, ale také využívání nejmodernějších datových nástrojů a informačních technologií a stále efektivnější vyšetřovací metody detektivů České pojišťovny, kteří ve svém oboru patří mezi špičku.

Podvodníkům tradičně svědčí anonymita hlavního města. Meziročně zde detektivové největší české pojišťovny zaznamenali nárůst pokusů o podvodnou činnost o 9 milionů korun. Mimo metropoli došlo k meziročnímu nárůstu v dalších pěti krajích – v Ústeckém (+5,1 mil. korun), Zlínském (+2,2 mil. korun), Jihočeském (+1,8 mil. korun), na Vysočině (+0,4 mil. korun), k mírnému nárůstu potom došlo i ve Středočeském kraji, a to o 0,1 mil. korun. V sedmi krajích naší republiky byla situace opačná. Největším poklesem se mohou pochlubit kraje Plzeňský (-6,3 mil. korun) a Liberecký (-4,6 mil. korun). V Olomouckém kraji byl loni odhalen stejný objem podvodné činnosti jako v roce 2014.

„Lidé jsou v pokusech o pojistné podvody stále vynalézavější, nadále však platí, že pouze menšina z nich je od začátku promyšleným činem. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl. „Lidé si však v těchto případech neuvědomují, že se tím dopouští trestného činu, a to pokusu o pojistný podvod,“ varuje Michael Maierl.

PŘÍPAD ZTRACENÉHO MALÍČKU

Kuriózní případ řešili detektivové České pojišťovny v druhé polovině loňského roku. Mladý muž nahlásil,
že byl přepaden ozbrojenými chuligány. Kromě toho, že byl pod přímou hrozbou namířené zbraně donucen vydat jim své osobní věci, ho výtržníci přinutili, aby
si ukousl prst. Ze strachu o svůj život si tak nebohý muž zkrátil malíček o dva články. Vše pak nahlásil pojišťovně a požadoval pojistné plnění z úrazového pojištění.

Celý případ se však pracovníkům pojišťovny jevil již od počátku jako velmi podezřelý, zahájili tedy vyšetřování. Díky důkladné analýze dostupných dat
a výslechům svědků z okolí poškozené objevili řadu nesrovnalostí. Mimo jiné se dozvěděli, že muž je známá firma a je závislý na užívání alkoholu a drog.
Při konfrontaci se zjištěnými fakty poškozený pod tíhou důkazů doznal, že si zranění způsobil sám, a to s vidinou získání finančních prostředků, které by mu pomohly uspokojit jeho závislosti.

Na případu byl zarážející ještě jeden fakt. V průběhu vyšetřování vypověděla matka poškozeného, že nalezla v kapse jeho oblečení kus prstu. Ten později soudní znalec s velkou pravděpodobností označil jako kus chybějícího prstu poškozeného. Zda si chtěl muž ponechat tento „suvenýr“ na památku svého kousku, či zda s ním měl jiné plány, však zůstává záhadou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient