Finanční trhy se letos možná budou pěkně otřásat. V uplynulém roce došlo k několika nečekaným událostem, které mohou mít na hodnotu peněz vliv: zvolení Trumpa nebo rozhodnutí o výstupu Spojeného království z Evropské unie. Jak nepřijít o peníze, když může přijít inflace?
Zlato a stříbro jako trvalá jistota
Dokud je míra inflace nízká, peníze, které leží na účtu, nijak drasticky nepřicházejí o svou hodnotu. Dříve inflaci vyvažovaly úroky: byly jen o málo nižší než meziroční inflace, a tak se hodnota, o kterou člověk přišel inflací, vrátila v úrocích od banky. Nyní jsou však úrokové sazby na běžných i spořicích účtech téměř nulové a i vzhledem k ukončení devizových intervencí České národní banky existují oprávněné spekulace, že inflace bude narůstat, to znamená, že hodnota peněz se bude snižovat.
Zlato a stříbro jsou však stálé komodity, jejichž cena roste s rostoucí inflací. Uložení peněz do těchto drahých kovů je stabilně jedním z nejpopulárnějších investičních prostředků, protože není nebezpečné a hodí se i pro lidi, kteří s investicemi nemají velké zkušenosti. Nevyžaduje dobré znalosti finančních trhů ani mnoho času stráveného sledováním grafů.
Drahé kovy nakupujte od zaručených obchodníků
Ať už se pustíte do investičních stříbrných nebo zlatých slitků, nebo jsou vašimi „koňmi“ spíše stříbrné a zlaté mince, dávejte si pozor, od koho je kupujete. Vždy byste měli vědět, kdo je garantem ryzosti vašeho zlata či stříbra. U mincí to je emitující stát, u zlatých investičních slitků producent či stát; k menším cihličkám byste vždy měli obdržet certifikát, u větších zlatých i stříbrných slitků zkontrolujte, že v sobě mají potřebné údaje vyraženy.
Chcete-li si být jisti, že investujete tam, kde si můžete být jisti kvalitou dodaných drahých kovů, zvažte nákup u společnosti AuPortal. Ta patří mezi největší obchodníky s investičními kovy na trhu a své zlato či stříbro si můžete vyzvednout na pobočkách v Praze i v Brně.