Kdo by si pomyslel, že smlouvy musí řešit spíše firmy, ten je na omylu. Existuje spousta situací, ve kterých i jako soukromá osoba smlouvu podepisujete. Pronájem bytu, vypůjčení automobilu, nástup do zaměstnání a tak by se dalo pokračovat. V mnohých těchto případech bohužel dochází k tomu, že si lidé smlouvy tvoří sami.
Dříve se obraceli na odborníky, ale dnes už máme internet a na internetu se přece dá najít všechno. Je to pravda, online si dohledáte smlouvu snad na všechno, na co vás napadne. Skutečně jim však můžete věřit?
Jaké jsou největší problémy laiky sestavených smluv?
Jak vysvětluje JUDr. Zdeněk Koschin, provozující advokátní kancelář Praha, problém není pouze v tom, že ve smlouvě chybějí různé náležitosti. Laik si v sepsané smlouvě častokrát protiřečí, věci formuluje přirozeným jazykem, což vede k nesprávnému, či dokonce opačnému výkladu. Takové smlouvy navíc nepůsobí profesionálně, nepoužívají totiž právní řeč, jaká je pro tyto typy dokumentů obvyklá.
I protistrana může smlouvu sestavit hloupě či pro vás nevýhodně
Dobře tedy, pokud budete sami sestavovat nějakou smlouvu, obrátíte se na právníka. Uvědomujete si však, že byste to měli udělat i v případě, kdy smlouvu podepisujete? Nikdy totiž nevíte, s jakou protistranou jednáte. Nemáte ani trochu strach, zda ve smlouvě není něco, co by vás znevýhodňovalo? Nemusí se jednat o naschvál, možná je problém opět jen v laické nesprávné formulaci.
Raději investujte do pomoci odborníků
Ze všech těchto důvodů lze jen doporučit se s jakoukoliv smlouvou obrátit na odborníka. Může jim být například zmiňovaný advokát Praha, nebo libovolný jiný právník. Ideální je, když se specializuje na oblast práva, které se vaše smlouva týká. JUDr. Zdeněk Koschin pokrývá širokou oblast ústavního, obchodního, pracovního, daňového, stavebního, občanského, správního, rodinného i trestního práva.