Svobodní a Soukromníci chtějí společně pomoci sedmi krajům

Svobodní a Soukromníci chtějí společně pomoci sedmi krajům

Krajské úřady mají být partnery obcí, ne malými Evropskými uniemi

Štíhlejší a úspornější krajské úřady, účinnější pomoc obcím a zbavení se kostlivců ve skříni v podobě velkých dluhů samotných krajů, případně jejich nemocnic. To jsou hlavní cíle koalice Svobodní a Soukromníci (SaS), která jde do nadcházejících voleb společně v sedmi krajích. Kandidátky jsou složeny například ze starostů, podnikatelů, ekonomů, folkloristů a v neposlední řadě i sportovců a nabízejí především nové tváře. V těchto dnech postupně startují kampaně v jednotlivých regionech.

Koalice Svobodní a Soukromníci vznikla zatím v krajích Pardubickém, Zlínském, Středočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Ústeckém a Karlovarském. V několika dalších se o spolupráci ještě jedná. „Spolupráce Svobodných a Soukromníků je s ohledem na velmi podobné programy logickým krokem. Lidé v krajích díky tomu mají šanci volit věrohodnou šanci na změnu s tím, že jejich hlas nepropadne. O tom, že jsme dokázali zaujmout, svědčí rostoucí preference, především ve Zlínském, Pardubickém, Královéhradeckém či Středočeském kraji,“říká předseda Strany svobodných občanů a europoslanec Petr Mach.

Pro každý kraj je připraven podrobný program, který reaguje na konkrétní problémy. Napříč regiony ale rezonují obdobná témata. Terčem velké kritiky je především systém přerozdělování peněz určených na rozvoj obcí či podporu sportu a kultury.„Kraje vytvořily dotační systémy podobné těm evropským. Úředníci říkají, co má být důležité, jak to musí vypadat a kolik peněz z našich daní na to dají. My jsme přesvědčeni o tom, že o penězích si nejlépe rozhodnou přímo v obcích. Vše se musí zjednodušit a zbavit zbytečné byrokracie,“ přibližuje jednu ze základních programových tezí předseda Soukromníků Petr Bajer.

S tím souvisí také efektivnější fungování krajských úřadů, v některých krajích dokonce kandidáti mluví o možnosti snížit počet úředníků až o deset procent. Za velký problém některých krajů je pak možné označit i dluhy, které brzdí dynamiku regionu. K tomu se ještě v některých regionech, například ve Zlínském kraji, přidávají dluhy nemocnic.

Právě na východě Moravy je připraven Svobodným a Soukromníkům pomoci senátor Ivo Valenta. „Zlínskému kraji pomáhám jako donátor již více než 25 let. Proto velmi dobře znám jeho problémy. A ten největší je přímo v samotném kraji – stal se byrokratickým molochem a region logicky ztrácí dynamiku. Ve Zlínském kraji se prostě za 16 let nepodařilo podstatné problémy vyřešit. Stále stejné strany jen stále dokola slibují to samé. Bez výsledku. My přicházíme s novými lidmi, kteří chtějí pracovat na tom, aby Zlínský kraj byl skvělým místem pro život,“ říká Ivo Valenta. A stejnou ambici mají Svobodní a Soukromníci i v ostatních krajích.

Další informace:

Kateřina Kašparová

E: kasparova@svobodni.cz

M: +420 736 530 384

www.svobodni.cz

Hana Srncová

E: hana.srncova@hexxa.cz

M: +420 604 260 837

www.soukromnici.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient