SVS uložila za prodej více než 100 tun falešného sýra rekordní pokutu
Státní veterinární správa (SVS) uložila dosud nejvyšší pokutu za porušení legislativy v oblasti potravin živočišného původu ve své historii. Pokuta ve výši 2,5 milionu Kč byla společnosti KOVÁŘ plus s. r. o uložena za to, že uvedla na trh nejméně 106 tun klamavě označené náhražky sýru eidam obsahující rostlinný tuk, navíc neznámého původu. Firma již dříve uvedla na trh dalších 268 tun stejně označeného výrobku neznámého původu. Zde se však vzhledem ke skončenému datu spotřeby nepodařilo prokázat, že byli zákazníci v informacích o složení také klamáni.
SVS již o případu informovala v únoru, kdy stáhla 16,6 tun produktu označeného jako sýr eidam: SVS nařídila stáhnout z trhu 16,5 tuny náhražky sýra,
SVS nařídila stáhnout z trhu sýr obsahující nebezpečnou baktérii
Laboratorní vyšetření tehdy ukázalo, že se nejedná o sýr, ale o náhražku, v níž byl mléčný tuk nahrazen tukem rostlinným. Údajným výrobcem produktu označeného jako „EIDAM CIHLA 30%tvs“ měla být mlékárna v polském Giżycku. Mlékárna však razantně popřela, že by takto značený produkt někdy vyráběla. Tuto informaci následně potvrdily také polské dozorové orgány. Nic podle nich nenasvědčuje tomu, že by se výrobek vyrobil v Polsku. Produkt k distributorovi putoval přes řetězec několika dalších obchodníků končící na Slovensku. Případem se dle informací SVS zabývá slovenská policie.
Šetření SVS v průběhu letošního ledna a února ukázalo, že firma měla přijmout postupně pět zásilek výrobku označeného jako „EIDAM CIHLA 30 %“ v celkovém množství 106,422 tuny, dle etikety vyrobených výše uvedenou polskou mlékárnou, které měly v době kontroly dosud platná data spotřeby. Stáhnout se z tohoto množství podařilo výše uvedených 16,6 tuny produktu. Analýza vzorků ukázala, že v případě všech pěti zásilek se jednalo o shodnou náhražku obsahující rostlinný tuk.
Uvedeným pěti zásilkám předcházelo podobně deklarovaných 13 zásilek v celkovém množství vyšším než 268 tun. Tyto zásilky měly různá data spotřeby, dle šetření bylo zjištěno u jednotlivých dodávek datum spotřeby od 21. 6. 2015 do 23. 12. 2015. Zboží v době šetření bylo po datu použitelnosti, fyzicky se tedy již na skladě nevyskytovalo a nebylo možné provést analýzu jeho složení. Veškeré z prodeje stažené sýry byly na základě nařízení SVS coby produkty neznámého původu postupně od března do 14. června 2016 spáleny ve spalovně ve Zlínském kraji.
Rekordní výši pokuty ovlivnilo několik skutečností. „Zaprvé především velké množství výrobku, bezmála 375 tun potraviny neznámého původu, z čehož bylo nejméně 106 tun klamavě označeno jako sýr,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „U účastníka řízení se navíc jednalo o opakované protiprávní jednání,“ dodal. Zištné chování se u sankcionované právnické osoby naopak prokázat nepodařilo, neboť zboží bylo zobchodováno přes několik obchodníků.