VÁNOCE – SVÁTKY STRESU?

VÁNOCE – SVÁTKY STRESU? MEZINÁRODNÍ STUDIE LIDLU HLEDALA ODPOVĚĎ

– Ženy pociťují o Vánocích více stresu než muži a přály by si větší podporu

– Pocit stresu převládá v Německu, Velké Británii, Rakousku, Irsku i v Česku

– V Čechách jsou Vánoce stresující téměř pro 70 % dotázaných žen

Kdo má v rodinách na starosti vánoční přípravy a jak stresující je toto období? Odpověď hledala mezinárodní studie, již si objednal Lidl. Společnost Nielsen oslovila 20.800 respondentů ve 25 evropských zemích a v USA. V ČR odpovídalo 600 osob.

Výsledek studie: Vánoce představují čas strávený s nejbližšími, dobré jídlo a dárky. Přípravy Vánoc jsou ve všech zemích stále převážně v ženských rukou. 66 % dotázaných žen vypovědělo, že organizuje vánoční oslavy, 75 % žen nakupuje dárky a o vánoční výzdobu se stará 78 % oslovených žen. To má za přímý následek stres. 46 % žen, ale jen 37 % mužů vypovědělo, že Vánoce pro ně znamenají stres.

Pocit stresu je rozdílný. Německo, Velká Británie, USA, Rakousko a Irsko se s 55 % pohybují nad mezinárodním průměrem (43 %). I ve Švédsku, Dánsku a Finsku vnímá 53 %, na Slovensku 59 % a v Česku dokonce 67 % dotázaných předvánoční čas jako velmi náročný. V jihovýchodní Evropě přistupují ženy k Vánocům výrazně klidněji – pocit stresu udalo 28 % dotázaných.christmas-trees-1823938_640

Studie rozdělila země do několika skupin.

Česká republika, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Litva

Zatímco polovina žen v Česku, v Litvě a na Slovensku by uvítala více pomoci a pohody, 65 % polských, 60 % slovenských a 66 % litevských žen má ale zároveň pocit pravých Vánoc jen, když vše samy zařídí. Vánoční přípravy vnímají jako stresující především na Slovensku a ve Slovinsku. Práce navíc a málo času zatěžuje přibližně polovinu dotázaných v Česku, v Polsku a na Slovensku, v Litvě je to nakupování dárků.

Německo, Velká Británie, Irsko, USA

Ženy v Německu, Velké Británii, Irsku a v USA rády vše organizují samy. Přitom 52 % dotázaných v Německu a 42 % v Británii považuje vánoční přípravy za stresující. Ve Velké Británii i v USA mnohé zatěžuje i finanční stránka.

Belgie, Francie, Nizozemsko, Rakousko, Švýcarsko

Dotázaní slaví rádi u rodičů nebo příbuzných, na přípravě se tedy podílí více lidí. V Nizozemsku znamená pro 55 % dotázaných stres především příprava Vánoc, v Rakousku a ve Švýcarsku tlak, aby byla rodina spokojená, a shánění dárků.

Itálie, Portugalsko, Španělsko

V jižní Evropě se na přípravách podílejí všichni. Italky a Portugalky však organizaci nerady přenechávají jiným. Ve Španělsku a v Itálii by 50 % žen uvítalo pomoc. Vánoční přípravy jsou nejvíce stresující ve Španělsku.

Dánsko, Finsko, Švédsko

Ve třetině rodin se na organizaci podílí partneři a rodiče, pomoc by proto uvítalo jen 32 % žen. Dány zatěžuje nakupování dárků, Finy práce navíc a Švédy trochu obojí.

Bulharsko, Řecko, Chorvatsko, Rumunsko, Srbsko

Převažuje přání klidných svátků (u 67 % dotázaných). V Chorvatsku a Rumunsku způsobují stres především přípravy (61 % dotázaných). Řekové se cítí pod tlakem, aby uspokojili rodinu, a Srbové si dělají starosti především kvůli výdajům (20 %).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient