Vládní referendum zablokuje otázka na imigrační krizi. Chceme ho změnit!

logo usvit

Vládní referendum zablokuje otázka na imigrační krizi. Chceme ho změnit!

Strana Úsvit s BPI bude prosazovat podstatnou změnu zákona o referendu. Parametry, které pan ministr Dienstbier navrhuje, v podstatě neumožňují, aby občané v referendech opravdu rozhodovali o důležitých otázkách, třeba na imigrační krizi.

„Je to jen pozlátko. Návrh zakazuje ptát se občanů na skutečně důležité věci,“ říká k návrhu předseda Marek Černoch.

Problémy jsou hned tři. Tvrdým omezením je, aby návrh petice podepsalo 250 tisíc občanů. Je to počet podpisů, který se v historii ČR podařilo nasbírat jen dvakrát. Druhý problém je přísné osekání témat. Hlasování se nebude moci uskutečnit k mezinárodním závazkům, daním, či k odvolávání politiků. Třetím je pak kvorum pro účast v hlasování, které je také příliš vysoké.

„Tento návrh by ani neumožňoval vypsat referendum na nejpalčivější otázku dneška, kterou jsou imigrační kvóty. Referendum totiž podle vlády nelze vypsat na věci, které jsou v rozporu s mezinárodními závazky, třebas je to jako v tomto případě diktát z Bruselu. Dnes se na kvóty zeptat můžeme, náš návrh je připraven. Je to úmysl vlády zablokovat možnost ptát se na tyto otázky. Referendum o kvótách může být brzy skutečně na stole a premiér potřebuje důvod, proč ho shodit,“ řekl k návrhu Marek Černoch.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient