VS vrátila do Polska přes 160 000 ks vajec kvůli závadám ve značení

VS vrátila do Polska přes 160 000 ks vajec kvůli závadám ve značení

Na základě kontroly na cestě, provedené společně s celníky, a následné kontroly, provedené v místě určení zásilky v třídírně vajec v Praze 9, vrátila Státní veterinární správa (SVS) zpět do Polska více než 160 000 kusů vajec. Část vrácených vajec nebyla označena vůbec, část byla označena částečně, nečitelně či neúplně. Vejce proto nemohla být puštěna na trh.

Při kontrole s celníky bylo zjištěno, že se v kontrolovaném kamionu na jedné z přístupných palet nacházejí neoznačená vejce. Zásilku proto doprovodila úřední veterinární lékařka a zástupci celní správy až do místa určení. Po vyložení bylo zjištěno, že část zásilky představují zcela neoznačená vejce a část zásilky vejce neúplně či nečitelně značená. Část vajec byla označena řádně a bude proto uvolněna na trh.

S produkty, u nichž nelze na základě označení identifikovat původ, je zacházeno jako s potenciálně nebezpečnými potravinami a nemohou být uvolněny na trh.

Jedná se již o několikátý podobný případ v posledních několika týdnech, kdy byla SVS nucena přijmout opatření k vejcím ze zahraničí kvůli zjištěným závadám – viz odkazy níže:

http://eagri.cz/public/web/svs/portal/vysledky-kontrol/statni-veterinarni-sprava-svs.html
či
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/vysledky-kontrol/svs-vratila-do-polska-zasilku-vajec.html.

SVS udělala od začátku roku do poloviny června 192 kontrol na cestě ve spolupráci s celníky. Při 56 kontrolách byly zjištěny závady. Na kontroly na cestě navázalo 84 kontrol v místech, kam dorazily zásilky kontrolované na cestě, při 48 z nich se zjistila další závada. Zadrženo bylo na základě těchto kontrol více než devět tun masa a několik stovek tisíc vajec.

Při kontrolách v místě určení zadržela SVS od začátku roku již více než 120 tun potravin živočišného původu ze zahraničí, což je o více než třetinu větší množství, než ve stejném období předchozího roku. Nárůst množství zadržených potravin může souviset s rostoucím počtem zásilek potravin živočišného původu ze zahraničí. Množství závad a vrácených zásilek může stoupat i v důsledku toho, že se do ČR ze zahraničí více dostávají levnější a tudíž méně kvalitní potraviny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient